xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Mülga Nedir Mülga Kanunu Nedir?

Mülga kelimesi zaman zaman özellikle hukuk alanında karşımıza çıkabiliyor. Mülga kelime anlamı olarak varlığı kaldırılan, kapatılan anlamına gelmektedir. Ayrıca eskimiş anlamına da gelmektedir. Mülga kelimesi daha çok hukuki alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Hukuk dilinde Mülga Yürürlükten Kaldırılan anlamına gelir. Kanun, yasa ve tebliğlerde sürekli karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak Mülga Nedir Mülga Kanunu Nedir? Sorusunu yanıtlayalım isterseniz. Hukuk dilinde mülga yeni bir yasa çıktığı zaman, aynı konuyu işleyen eski yasa mülga sayılır. Yani mülga sayılan yasa artık yürürlükten kaldırılmış sayılır.

birevim-reklam

Örnek verecek olursak; 20 yıl önce yürürlükte bulunan yasa var. 20 yıl sonra bu yürürlükte bulunan yasanın yerine yeni bir yasa getirilirse eski yasa mülga sayılır. Yani yürürlükten kaldırılır. Artık işlemez hale gelir. Mülga yasalarla hukuk işlemez. Yasal olarak mülga yasalara göre hukuki bir yürütme yapılamaz. Hukuki meselelerde sürekli karşımıza çıkacağı için Mülga Yasanın ne anlama geldiğini bilmemiz önemli bir konudur.

Mülga Madde Nedir?

Hukuki işlemlerde sık sık karşımıza çıkan Mülga Nedir Mülga Kanunu Nedir? Sorusunu yanıtlamıştık. Var olan yasanın üstüne yeni bir yasa getirilir. Var olan eski yasa yeni yasa getirildiği zaman yürürlükten kaldırılır. Yürürlükten kaldırılan eski yasaya da Mülga Kanun denir. Bir de Mülga Madde var. Peki, mülga Madde ne anlama geliyor. Eski yasalarda her zaman yasa ya da kanun değişmez. Bu yasalar içinde bulunan maddelerde değişebilir. Değişen eski madde yenisi geldiğinde farklılaşır ve Mülga Madde olarak nitelendirilir.

Örnek verecek olursak; Bir yasanın içinde madde madde başlıklar vardır. Bu yasa bazen tümüyle değişir. Tümüyle değişen yasaya Mülga Kanun denir. Fakat eskiyen bazı kanunların tümü değil içinde bulunan maddeler tek tek değişir. Yasanın içinde değişen eski madde yenisi geldiğinde Mülga Madde olur. Yani eski madde yürürlükten kaldırılır. Artık işlemez hale gelir.

Hukuk sisteminde oldukça önemli bir yere sahip olan Mülga Madde ve Mülga Kanun   hakkında detaylı bilgi aktarmaya çalıştık.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Mücavir Alan Nedir?

Sonraki

Oturduğum Ev Sağlam Mı? 7

3 Yorum

  • Paylaşım için teşekkürler

  • Mülganın eski anlamına geldiğini bir avukat arkadaşım sayesinde öğrenmiştim

  • Mülga kanun terimini, tarihimizle ilgili bir belgesel izlerken duyup öğrenmiştim. Günümüzde maalesef bazı terimlerimiz rafa kalktı 🙂

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir