Mülga Nedir? Mülga Kanunu Nedir?

Mülga kelimesi zaman zaman özellikle hukuk alanında karşımıza çıkabiliyor. Mülga kelime anlamı olarak varlığı kaldırılan, kapatılan anlamına gelmektedir. Ayrıca eskimiş anlamına da gelmektedir. Mülga kelimesi daha çok hukuki alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Hukuk dilinde Mülga Yürürlükten Kaldırılan anlamına gelir. Kanun, yasa ve tebliğlerde sürekli karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak Mülga Kanunu Nedir? Sorusunu yanıtlayalım isterseniz. Hukuk dilinde mülga yeni bir yasa çıktığı zaman, aynı konuyu işleyen eski yasa mülga sayılır. Yani mülga sayılan yasa artık yürürlükten kaldırılmış sayılır.

birevim faizsiz ev

Örnek verecek olursak; 20 yıl önce yürürlükte bulunan yasa var. 20 yıl sonra bu yürürlükte bulunan yasanın yerine yeni bir yasa getirilirse eski yasa mülga sayılır. Yani yürürlükten kaldırılır. Artık işlemez hale gelir. Mülga yasalarla hukuk işlemez. Yasal olarak mülga yasalara göre hukuki bir yürütme yapılamaz. Hukuki meselelerde sürekli karşımıza çıkacağı için Mülga Yasanın ne anlama geldiğini bilmemiz önemli bir konudur.

Mülga Madde Nedir?

Hukuki işlemlerde sık sık karşımıza çıkan Mülga Nedir? Sorusunu yanıtlamıştık. Var olan yasanın üstüne yeni bir yasa getirilir. Var olan eski yasa yeni yasa getirildiği zaman yürürlükten kaldırılır. Yürürlükten kaldırılan eski yasaya da Mülga Kanun denir. Bir de Mülga Madde var. Peki, mülga Madde ne anlama geliyor. Eski yasalarda her zaman yasa ya da kanun değişmez. Bu yasalar içinde bulunan maddelerde değişebilir. Değişen eski madde yenisi geldiğinde farklılaşır ve Mülga Madde olarak nitelendirilir.

Örnek verecek olursak; Bir yasanın içinde madde madde başlıklar vardır. Bu yasa bazen tümüyle değişir. Tümüyle değişen yasaya Mülga Kanun denir. Fakat eskiyen bazı kanunların tümü değil içinde bulunan maddeler tek tek değişir. Yasanın içinde değişen eski madde yenisi geldiğinde Mülga Madde olur. Yani eski madde yürürlükten kaldırılır. Artık işlemez hale gelir.

Hukuk sisteminde oldukça önemli bir yere sahip olan Mülga Madde ve Mülga Kanun   hakkında detaylı bilgi aktarmaya çalıştık.

Zımni İlga Nedir?

Zımnı ilga yeni yapılan kanunla başka bir kanunu ya da maddesini kaldırırken, bu kanun metninde açıkça belirtilmiyorsa buna zımni ilga denir.

Sarih İlga Nedir?

Sarih ilga yeni yapılan kanunla başka bir kanun veya maddesi kaldırılıyor ve bu kaldırma işlemi açık olarak belirtiliyorsa buna da sarih ilga denir. Örneğin 22 Kasım 2001 tarih ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 1028’nci maddesine göre, “17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi yürürlükten kaldırılmıştır” denir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

İfrazlı Arsa Ne Demek?

Read Next

Nef Yalıkavak Projesi

13 Comments

 • Paylaşım için teşekkürler

 • Halen bu terim aktif olarak kullanılıyor mu eski kanunlar için?

  • Merhaba Yağmur Hanım,
   Hukuki konularda bu terim halen kullanılmaktadır.

 • Mülganın eski anlamına geldiğini bir avukat arkadaşım sayesinde öğrenmiştim

 • Mülga kanun terimini, tarihimizle ilgili bir belgesel izlerken duyup öğrenmiştim. Günümüzde maalesef bazı terimlerimiz rafa kalktı 🙂

 • Mülga kanun teriminin anlamını bilmiyordum sayenizde öğrendim teşekkürler

 • Paylaşım için teşekkürler bilmediğim bir konuydu 🙂

 • Mülga kanun terimini abimden öğrenmiştim oda hukuk okuyor 🙂

 • Mülga kanun konusunda güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık

 • Mülga kanun konusunda güzel bir yazı olmuş, bazı hukuk terimleri maalesef ağır oluyor 🙂

 • Eski kanun anlamın gelen bu kelimeyi halen günümüzde kullanıyorlar mı hukuk alanında?

  • Merhaba Ramazan Bey,
   Hukuki anlamda halen kullanılan bir kelimedir.

 • Eski kanun anlamına geldiğini biliyordum ablam sayesinde 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + eleven =