xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Mücavir Alan Nedir?

Mücavir Alan temas ettiğimiz yazılı ve görsel alanlarda sürekli karşımıza çıkar. Filmlerde, belgesellerde anlatım ve hukuk dillerinde hemen hemen birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Temas ettiğimiz her alanda ve birçok konuda karşımıza çıkan Mücavir Alan Nedir? Bununla birlikte her alanda karşımıza çıkan Mücavir Alan neden bu kadar önemli ya da başka bir değişle bu kadar önemli kılan neden nedir? Neden her alanda karşımıza çıkıyor?

birevim-reklam

Aklımıza gelen ilk cevap mücavir alanın ne kadar önemli bir bilgi olduğu oluyor. Mücavir Alan hangi alanlarda daha fazla önem arz ediyor? Mücavir Alan genel tanım olarak belli bir yönetim zümresinin sorumluluğu altında bulunan sınırların dışında kalan fakat yine de müdahil olabileceği alanlara denir.

Mücavir Alan ilgili belediyenin sınırları dışında bulunan yine de imar mevzuatı gereği belediyelerin sorumluluğu altında bulunan arazilere Mücavir Alan denir. Bu sayede belediyeler çevresindeki alanlarda da imar denetimi yapabilme imkânına erişebilmektedirler. Mücavir Alanın belediyelere vermiş olduğu imkânla plansız şehirleşme, kaçak yapılar ve rant alanlarına müdahil olabiliyorlar. Böylelikle belediyeler sınırları içinde ve sınırlarına yakın Mücavir Alanlarda daha düzenli bir kentleşme kurma imkânı elde ederler.

Mücavir Alanların Sınırları Nasıl Belirlenir?

İlgili belediyenin sınırları dışında bulunan yine de imar mevzuatı gereği belediyelerin sorumluluğu altında bulunan arazilere Mücavir Alan denir. Peki, Mücavir Alanların sınırları nasıl belirlenir? Mücavir Alan sınırları il meclisi tarafından belirlenir. İl meclisi tarafından sınırları belirlenen Mücavir Alan Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından onaylanarak kabul edilir. Böylelikle Mücavir Alan sınırları resmi olarak belirlenir. Mücavir alanların belirlenmesi için mutlaka ilgili belediyenin tam olarak sınırlarında bulunmasına gerek yoktur. Mücavir Alanın ilgili belediyenin sorumluluğundan çıkartılması için yine aynı izlek uygulanarak işleme konur. Peki, Mücavir Alan ile belediyenin resmi sınırları arasındaki fark nedir?

Mücavir Alan Sınırı İle Belediye Sınırı Arasındaki Farklar

Mücavir Alan Nedir? İlgili belediyenin sınırları dışında bulunan yine de imar mevzuatı gereği belediyelerin sorumluluğu altında bulunan arazilere Mücavir Alan denir.Peki, Mücavir Alan ile belediyenin resmi sınırları arasındaki fark nedir? Belediye tüzel kişiliğe sahip olan bir kurumdur. Bir kamu alanının belediye olabilmesi için 5000 nüfus barajını geçmesi gerekir. Belediyelerin kanuni sınırları olur. Belediyeler bu sınırlar içerisinde bağımsız olarak idari ve mali kararlar alma hakkı vardır. Belediyelerin içerisinde ve çevresinde beldeler ve köyler gibi tüzel kişiliğe sahip olan alanlar vardır. Bu alanlar Mücavir Alan ilan edilerek belediyelerden hizmet alması sağlanır. Fakat ayrı olarak mücavir alanlarında idari ve mali kararlar alma hakkı vardır.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Muvafakatname Nedir Nasıl Hazırlanır?

Sonraki

Mülga Nedir Mülga Kanunu Nedir?

4 Yorum

  • bilgilendirici içerik için teşekkürler

  • Mücavir alanlarla belediye ilgileniyor demişsiniz, peki bu alanlardaki yol sorunlarında karayolları mı ilgileniyor belediye mi?

    • Merhaba Ebru Hanım,
      Bu alanların sorumluluğu belediyeye ait değildir.

  • Mücavir alanlardan ev almak mantıklı mı o zaman, sonuçta ilgili belediye ilgileniyormuş sorun çıkacağını zannetmiyorum 🙂

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir