Lento Nedir?

İnşaat sektörüyle alakalı bir terim olan lento; kapı ve pencere gibi alanlarda bulunan açıklıkların üstüne konmakta olan betonarme, ahşap ve çelik yapılı kiriş olarak bilinmektedir. Lento nedir diye merak edenlerin bu yazıyı okuyarak akıllarındaki tüm sorulara cevap bulması mümkün olacaktır.

birevim faizsiz ev

Yapı ve inşaat sektöründe yük taşıma sistemlerinin önemli bir yere sahip olduğunu söylemek gerekir. Yapıların içerisinde bulunan yapı malzemelerine çok dikkat etmek şarttır. Yapı malzemelerinin görevlerini yerine getirmesi için en uygun şartlarda kullanılması gerekmektedir. Kiriş yapısı; herhangi bir inşaat projesinin içerisinde uygun olan çizimlerle belirtilmektedir. Bu noktada, lento nedir sorusuna cevap arayanların çizimlere uygun olarak bu sorularına bir cevap bulması mümkündür.

Lento Kalıbı Nasıl Hazırlanır?

Lento nedir sorusuna cevap verdikten sonra lento kalıbının nasıl hazırlanacağı konusunda bilgi vermek gerekir. Kalıp hazırlama işlemlerinde birtakım kurallara uyulması zorunludur. Bilhassa lento için belirli kuralların bulunduğunu ifade etmek gerekir. Kalıp yapımında ikinci veya üçüncü sınıf bir çam kerestenin kullanılması şarttır. Bunun yanı sıra, kalıp çıkartılması işlemleri sırasında mimari açıdan ve statik projelerdeki ölçülere uygun olarak kesit ve görünüşlerin projelerde de çizilmesi gerekmektedir.

Lento kalıbının yapılması sırasında kanat tahtalarından başlanması şart koşulmaktadır. Yirmi santimetre genişliğindeki kanat tahtaların 50 cm ara ile çakılmış olup kanatlara tutturulması hedeflenmektedir. Buna ek olarak, kalıbın yan bölgelerden açma yapmaması için ek lataların ve payandaların çakılması gerekmektedir. Son olarak, bitmiş lento kalıplarının üstten açılma yapmaması için belirli aralıklarla çıtalarının çakılması şarttır.

Lento Çeşitleri Nelerdir?

Lento nedir sorusuna cevap bulduktan ve lento kalıbının nasıl yapıldığını öğrendikten sonra lento çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Lento çeşitleri arasında yerine dökülmek için hazırlanan lentolar, ahşap lentolar, prefabrike lentolar, özel bir üretim sonucunda elde edilen demir donatılı lentolar bulunmaktadır.

Lento çeşitlerinin her biri farklı alanlarda kullanılmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu noktada, herhangi bir yapının içerisinde lento kalıbının hazırlanması sırasında söz konusu bölgeye özel bir seçim yapılması şarttır. Lento seçiminin yapının başarısı bakımından doğru bir şekilde yapılması oldukça mühimdir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Kruvaze Perde Modelleri Nelerdir?

Read Next

Statik Proje Nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three − three =