Kredi Çekilmeye Uygun Konutların Özellikleri

Kredi çekerek ev almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmakta. Evin hangi koşullarda olduğu, kredinin size verilip verilmemesinde büyük bir rol oynuyor. Sizin için kredi ile ev almak isteyenlere özel bir yazı hazırladık.

birevim faizsiz ev

Kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmalı

İnşaatı henüz tamamlanmamış binalarda sizin almak istediğiniz dairenin hissesine denk gelen arsa tapusuna kat irtifakı tapusu deniliyor. Kredi alabilmeniz için, dairenin en azından kat irtifak içeren bir tapusu olması gerekir. Apartman şeklinde olan binalarda, satın almak istediğiniz dairelerde arsa tapusu yeterli olmayıp, kat mülkiyeti ya da en azından kat irtifakı olan tapu şartı aranır. (faizsizev.org/kat-irtifakindan-kat-mulkiyetine-gecis-icin-gerekli-belgeler/)

Tapu üzerinde haciz veya şerh olmamalı

Satın almak istediğiniz evin üzerinde herhangi bir ipotek, şerh veya haciz     durumu varsa bankalar kont kredisi kullandırmazlar. Çünkü kredi ile satın alınacak konutta tapu üzerinde tek ipotek hakkına sahip olmak isterler. Eğer başka bir bankanın konutun üzerinde ipoteği varsa, bankalar kendi aralarında yazptıkları yazışmalar ile ipotek devir işlemi yapabilirler.

Projeye aykırı değişiklik yapılmamış olması gerekli

Satın alınmak istenen evin ekspertiz sürecinde gerçekleştirilen kontrollerinden biri de evin belediyede bulunan projesine uygun olarak kalıp kalmadığıdır.Depo ya da sığınak olarak gösterilen alanların alınmak istenen eve sonradan dahil edilmesi gibi sorunları olan evler için ileri tarihlerde yıkım kararı alınabilir. Bu da evin fiytında ciddi bir bir düşü yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Tapu hisseli ise tüm hissedarlar banka ipoteğini onaylamalı

Satın alınacak evin hisseli tapusu varsa ve tüm hissedarlar satışa razı olmuşsa bu konut kredisi kullanmasına engel oluşturmaz. Öte yandan satın alacak kişi tümüyle almıyor ve sadece hissedarlardan birinin hissesini satın alıyorsa bu problem yaratır. Olur da borcunu ödeyemez ve banka konutu satarak borcunu tahsil etmek isterse diğer hissedarlar evin satışına mani olabileceğinden, konutun sadece kısmi bir hissesi hisse payı ne olursa olsun yeterli teminat oluşturmaz.

Evin Yaklaşık %80 Oranında Tamamlanması Gerekli

Konut için ekspertiz aşamasında tamamlanma seviyesi belirlenir. Bunu takiben her bankanın kredi vermek için uygun bulduğu minimum tamamlama seviyesi ise farklılık göstermektedir. Çoğu banka en azından %80 tamamlanmış bir konuta kredi vermeyi kabul ederken, istisna olarak bazı bankalardan %70 gibi daha düşük tamamlanma oranı olan konutlar için de daha düşük tutarlarda kredi çekilebilir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Fuzulev Online İşlemler – Fuzulev İşube

Read Next

Fuzulev Ev Araba Hesaplama Programı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 13 =