Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, finansman desteğidir. Mevcut konut kredisi borçlarınızı, daha uygun vade ve faiz koşulları sunan bankalara taşıyabilirsiniz. Bankalardan konu kredisi almak isteyenler, bankaların detaylı incelemelerine tabi tutulurlar. Satın almak istediğiniz evin krediye uygun olması gerekmektedir. Bankalar, borcunuz bitene kadar evi ipotek altında tutarlar. Borcun ödenmemesi gibi olumsuz durumlarda, bankalar verdiği paranın karşılığını bu şekilde alırlar. Böylelikle, hem bankalar hem de borcunu düzenli ödeyen kişiler mağdur olmamış oluyor.

Hangi Evler İçin Konut Kredisi Alınabilir?

Konut kredisini kullanmak istediğiniz evin kat mülkiyet tapusu bulunmalıdır. Proje veya topraktan satın alınan evler için kar irtifakı tapusu olması gerekir.

Konut kredisiyle aldığınız bir evi satmak istiyorsanız, ev banka tarafından ipotekli olduğu için üzerindeki ipotek ile satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Konut kredisi için yaptığınız başvuru onaylanır ise, gerekli belgelerle bankaya müracaat etmeniz gerekmektedir. Konut kredisi için banka tarafından üç adet belge talep edilir. Bunlar; gelir beyanı, nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesidir. Bazı durumlarda ise, alınacak evin tapusu ve sigorta dökümü bankalar tarafından istenmektedir. Düzenli bir geliriniz varsa yüksek ihtimalle krediniz onaylanacaktır. Daha önce kredi borcu sebebiyle hakkınızda banka takip kararı var ise kredi alamazsınız. Konut kredisi alabilmek için kefil şartı yoktur. Başvuran kişinin geliri yetersiz kaldıysa, kefil uygulamasına geçilebilir.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Konut kredisi almadan önce, kredi için ayırabileceğiniz miktarı hesaplamalı ve buna kredi talebinde bulunmalısınız. Konut kredisi almak için evi ipotek ettirmeniz gerekir. Krediyi geri ödeme konusunda sorun yaşarsanız, bankanız eve el koyabilir.

– Krediyi almadan bütün bankaları karşılaştırmalısınız. Masraf, komisyon ve faiz oranları açısından size en uygun olanı seçmeniz gerekir.

– Krediye başvurmadan önce, kredi notunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Kredi notunuz düşük çıkar ise krediniz onaylanmaz. Bunu öğrendikten sonra kredi notunuzu yükseltip daha sonra başvuru yapmanız konut kredinizin onaylanma ihtimalini yükseltecektir.

Önceki

Küçük Daireler İçin Yer Kazandıracak Fikirler!

Sonraki

Ev Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?