Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, finansman desteğidir. Mevcut konut kredisi borçlarınızı, daha uygun vade ve faiz koşulları sunan bankalara taşıyabilirsiniz. Bankalardan konu kredisi almak isteyenler, bankaların detaylı incelemelerine tabi tutulurlar. Satın almak istediğiniz evin krediye uygun olması gerekmektedir. Bankalar, borcunuz bitene kadar evi ipotek altında tutarlar. Borcun ödenmemesi gibi olumsuz durumlarda, bankalar verdiği paranın karşılığını bu şekilde alırlar. Böylelikle, hem bankalar hem de borcunu düzenli ödeyen kişiler mağdur olmamış oluyor.

birevim faizsiz ev

Hangi Evler İçin Konut Kredisi Alınabilir?

Konut kredisini kullanmak istediğiniz evin kat mülkiyet tapusu bulunmalıdır. Proje veya topraktan satın alınan evler için kar irtifakı tapusu olması gerekir.

Konut kredisiyle aldığınız bir evi satmak istiyorsanız, ev banka tarafından ipotekli olduğu için üzerindeki ipotek ile satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi kullanmak için birtakım şartlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, bankaların her başvuru yapan kişiye konut kredisi vermesi mümkün değildir. Konut kredisi almak isteyen kişinin kredi notunun yüksek olması gerekir. Bir başka deyişle, önceki ödemelerini düzenli olarak yapmış, bankaların gözünde güvenilir bir tüketici olması şarttır. Bunun yanı sıra, satın alınmak istenilen evin konut kredisine uygun olması gerekir. Çünkü, konut kredisi geri ödemeleri sırasında söz konusu eve banka tarafından ipotek konmaktadır.

Konut kredilerinde kefil istenmesi söz konusu değildir. Buna ek olarak, satın alınmak istenilen evin tamamı için konut kredisinin verilmesine rastlanmaz. Tüketicinin satın almak istediği eve banka tarafından onay verilmesinin ardından evin değerinin %80’i için konut kredisi verilmektedir. Bir başka deyişle, evin değerinin %20’lik kısmı yine tüketici tarafından ödenmektedir. Konut kredileri; sabit veya değişken faizli olarak sunulmaktadır. Sabit faizli konut kredisi çok fazla tercih edilmektedir. Bu kredi türünde vadenin sonuna kadar her ay aynı miktarın geri ödenmesi söz konusu olmaktadır.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Konut kredisi için yaptığınız başvuru onaylanır ise, gerekli belgelerle bankaya müracaat etmeniz gerekmektedir. Konut kredisi için banka tarafından üç adet belge talep edilir. Bunlar; gelir beyanı, nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesidir. Bazı durumlarda ise, alınacak evin tapusu ve sigorta dökümü bankalar tarafından istenmektedir. Düzenli bir geliriniz varsa yüksek ihtimalle krediniz onaylanacaktır. Daha önce kredi borcu sebebiyle hakkınızda banka takip kararı var ise kredi alamazsınız. Konut kredisi alabilmek için kefil şartı yoktur. Başvuran kişinin geliri yetersiz kaldıysa, kefil uygulamasına geçilebilir.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi almadan önce, kredi için ayırabileceğiniz miktarı hesaplamalı ve buna kredi talebinde bulunmalısınız. Konut kredisi almak için evi ipotek ettirmeniz gerekir. Krediyi geri ödeme konusunda sorun yaşarsanız, bankanız eve el koyabilir.

– Krediyi almadan bütün bankaları karşılaştırmalısınız. Masraf, komisyon ve faiz oranları açısından size en uygun olanı seçmeniz gerekir.

– Krediye başvurmadan önce, kredi notunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Kredi notunuz düşük çıkar ise krediniz onaylanmaz. Bunu öğrendikten sonra kredi notunuzu yükseltip daha sonra başvuru yapmanız konut kredinizin onaylanma ihtimalini yükseltecektir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Küçük Daireler İçin Yer Kazandıracak Fikirler!

Read Next

Ev Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

5 Comments

  • Bende krediyle ev sahibi oldum ancak faiz oranları o zamanlar çok düşüktü, şu an faiz oranları çok çok fazla

  • Güzel paylaşım teşekkürler 🙂

  • Konut kredisi günümüzde en çok başvuru yapılan kredi türüdür bence, ev hayatımızın önemli bir parçası olduğu için ciddi bir rağbet var

  • Konut kredisi bence günümüzde en çok kullanılan kredi türü olabilir, ancak faizsiz krediler banka kredilerine ciddi bir rakip olmaya başladı 🙂

  • Bankalar artık yavaş yavaş rağbetini kaybedecekler, kredi faiz oranları hala çok yüksek çünkü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + thirteen =