Konut Kredisi Kullanmak İçin Ne Kadar Gelir Gerekli?

Ev almak gibi bir planınız var ise böyle bir düşüncenin hazırlığını öncesinden detaylı olarak planlayıp birikimlerinizi ve yatırımlarınızı buna göre ayarlamış olmanız gereklidir. Yaptığınız bu birikimler ve maddi hazırlıklar sizin almak isteyeceğiniz ev için çektiğiniz kredinin miktarını belirleyecektir.

birevim faizsiz ev

Hane Halkı Gelirine Bakılabilir

Krediye başvurduğunuzda söz konusu bakılacak gelir sadece sizin değil hane halkının geliri de dikkate alınır. İhtiyacınız doğrultusunda çekeceğiniz krediyi yükseltebilmek için eşinizin ve sizin geliriniz hesaplanabilir.

İşe Yeni Girdiyseniz

Eğer yeni çalışmaya başladıysanız banka size kredi verme konusunda çekimser yaklaşabilir. Konut kredisi gibi yüksek meblağlarda banka parayı geri ödeyebileceğinize dair kendini garanti altına almak ister.İşinizde devamlılığın sağlanabileceğine ve verilen kredinin zamanında ödenebileceğine bu bakımdan maaşınızın olması gerektiği gibi düzenli olarak yatmasından emin olmak ister. Bundan kaynaklı olarak bankalar yeni girdiğiniz işte en az 6 ay doldurmuş olmanızı beklemektedir. Bu durumda kefilsiz ev sahibi olma konusu kesinlikle mevzubahis olamaz.

Tüm bunlara ek olarak bankalar taksit yapsa bile yüksek rakamlardan taksitlendirir ve tabi ki sizin iyi bir müşteri olduğunuzu ve güvenebileceklerine emin olmak için en çok kredi notuna dikkat edeceklerdir.

Alternatif Çözüm Olabilir

Özel finansman şirketleri burda devreye giriyor. Kredi almanız için geliriniz yeterli değilse, yeni işe girdiyseniz, kredi notunuz hoş durumda değilse yine de ev sahibi olabilirsiniz. Hatta faizsiz ev sahibi olma olanağınız var, konut satışları yapan özel firmalar kredi notunuzla ilgilenmeden gelir düzeyinize ve size kolay gelen ödeme seçenekleriyle ev sahibi olmanıza yardımcı oluyor.

Özel Finansman Şirketlerinin Hızla Çoğalmasının Sebebi Ne?

Katılım bankaları ev sahibi olmak isteyenlere birçok fayda sağlasa da bilmek gerekir ki bu bankalar ilk etapta alınan eve ipotek koyarlar. Ödemelerinizi tamamladığınız takdirde evin üstündeki ipotek kalkacaktır. Çok tercih edilen bir yol olan katılım bankaları sıfır faiz uygulamaktadır. Geçen yıllarda sayıları daha artan özel finans şirketleri ilk başta çekince ile yaklaşılan bir konuyken zamanla kendini ve alternatif finans seçeneklerini kanıtlamıştır. Bu şirketler kendilerine başvuran katılımcıları en uygun ödeme ya da tasarruf planlarıyla ev sahibi yapmışlardır. Bu özel şirketlerinin sağladığı kolaylıklar ve hayalinizdeki eve giden yolda izlediği çözümler farklılık gösterebilir. Hepsinin temelinde kendilerine başvuran ev sahibi adaylarını hayallerindeki eve kavuşturmak vardır. Faizsiz ve kefilsiz ev sahibi olma konusunda artıdan peşinatsız ev sahibi olma konusunda bile yardımcı olan finans şirketleri vardır. Bu şirketlere yapılan başvurular gittikçe artmaktadır,sadece konut değil aynı zamanda otomobil sahibi konusunda da sistem aynı şekilde çalışarak gelirinize göre sizinle beraber ödeme planı seçer. Aile bütçenizi zorlamadan, dilediğiniz ödeme planı ile isterseniz ev ya da araba sahibi olabilirsiniz. Sonuç olarak faizsiz konut satışı yapan firmalar sayesinde kira öder gibi kolayca ev sahibi olabilme imkanına sahipsiniz.

Ev kredisi kullanarak bir ev sahibi olmak isteyenler bu riske girmeden önce uzun süre düşünüyor. Çünkü ciddi bir borcun altına girecek olmanın verdiği sorumlulukla beraber, ne kadar bir gelirle bu krediyi karşılayacak olduklarını bilememek de ayrı bir sorun yaratıyor. Bu durumda konut kredisi kullanmak isteyenlerin öncelikle gelirini belgelemeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Yani çalıştığınız şirket paranızı size elden veriyor olsa dahi mutlaka ne kadar maaş aldığınızı resmi bir dille anlatacak yazı almanız gerekecektir. Bankaların çoğu bu geliri kabul edecektir.

Başkasının Gelirini Göstererek Kredi Çekilir mi?

Uygun konut kredisi almaya çalışsanız dahi faizleriyle beraber yansıyacak olan aylık tutar çoğu zaman sizin gelirinizin üstünde olabiliyor. Bu nedenle bankaların gelir kredi oranlamasını nasıl yaptığını kısaca anlatalım. Genelde kredi için verilecek bir aylık taksit, kredi çeken kişinin aylık maaşının % 40-50’sini geçtiği zaman bankalar diğer aile bireylerinin gelirlerini baz alabiliyor. Yani tek bir kişi üzerinden maaş göstermek yerine aile bireyi olarak siz de maaşınızla kredi çekilmesine destek oluyorsunuz. Fakat bunun için de bankaların çocukların gelirlerini kabul etmediklerini belirtelim. Çünkü evlenme gibi durumlardan ötürü, çocukların evden ayrılabileceği düşünülüyor ve bankalar ancak eşin, ya da evde oturan aile büyüğü bir anne ya da babanın maaşını kabul edebiliyor.

Peşinat Kullanmadan Konut Kredisi Alınır mı?

Kredi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin en büyük problemi de elinde hiç nakit para bulunmadan bu yola başvurması oluyor. Krediyle ev alma sistemine baktığımız zaman evinize gelen ekspertiz, eviniz için biçtiği fiyatın sadece % 75’ini size verebiliyor. Bu da geriye kalan % 25’lik dilimin sizde nakit olarak var olması gerektiği anlamına geliyor. Fakat bunun için de düşünülmüş bir yol var. Konut kredisi veren bankalar krediyi çeken kişinin bir başka evi varsa, ya da aile bireylerinde bir başkasının evi varsa bunu teminat göstererek evin fiyatının tamamını kredi olarak çekebiliyor. Böylece ev alma hayali elinizde hiç peşinat yokken gerçeğe dönüşüyor.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Gayrimenkul Alırken Faizsiz Kredi Kullanılır Mı?

Read Next

Programınızı İyi Yapın Faizsiz Evinize Kavuşun

3 Comments

  • Eskiden taksit sınırı yoktu ama şimdi maaşınızın yarısı kadar taksit ödeyebiliyorsunuz diye biliyorum

  • Konut kredisi için artık bence daha fazla gelir lazım, kredi taksitleri o kadar yüksek oluyor ki

  • Konut kredisi kullanmak için geliriniz gerçekten çok yüksek olmalı bence bi 10.000 üstü olmalı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 4 =