Konut Kredisi Kullanmak İçin Ne Kadar Gelir Gerekli?

Ev kredisi kullanarak bir ev sahibi olmak isteyenler bu riske girmeden önce uzun süre düşünüyor. Çünkü ciddi bir borcun altına girecek olmanın verdiği sorumlulukla beraber, ne kadar bir gelirle bu krediyi karşılayacak olduklarını bilememek de ayrı bir sorun yaratıyor. Bu durumda konut kredisi kullanmak isteyenlerin öncelikle gelirini belgelemeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Yani çalıştığınız şirket paranızı size elden veriyor olsa dahi mutlaka ne kadar maaş aldığınızı resmi bir dille anlatacak yazı almanız gerekecektir. Bankaların çoğu bu geliri kabul edecektir.

birevim-reklam

Başkasının Gelirini Göstererek Kredi Çekilir mi?

Uygun konut kredisi almaya çalışsanız dahi faizleriyle beraber yansıyacak olan aylık tutar çoğu zaman sizin gelirinizin üstünde olabiliyor. Bu nedenle bankaların gelir kredi oranlamasını nasıl yaptığını kısaca anlatalım. Genelde kredi için verilecek bir aylık taksit, kredi çeken kişinin aylık maaşının % 40-50’sini geçtiği zaman bankalar diğer aile bireylerinin gelirlerini baz alabiliyor. Yani tek bir kişi üzerinden maaş göstermek yerine aile bireyi olarak siz de maaşınızla kredi çekilmesine destek oluyorsunuz. Fakat bunun için de bankaların çocukların gelirlerini kabul etmediklerini belirtelim. Çünkü evlenme gibi durumlardan ötürü, çocukların evden ayrılabileceği düşünülüyor ve bankalar ancak eşin, ya da evde oturan aile büyüğü bir anne ya da babanın maaşını kabul edebiliyor.

Peşinat Kullanmadan Konut Kredisi Alınır mı?

Kredi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin en büyük problemi de elinde hiç nakit para bulunmadan bu yola başvurması oluyor. Krediyle ev alma sistemine baktığımız zaman evinize gelen ekspertiz, eviniz için biçtiği fiyatın sadece % 75’ini size verebiliyor. Bu da geriye kalan % 25’lik dilimin sizde nakit olarak var olması gerektiği anlamına geliyor. Fakat bunun için de düşünülmüş bir yol var. Konut kredisi veren bankalar krediyi çeken kişinin bir başka evi varsa, ya da aile bireylerinde bir başkasının evi varsa bunu teminat göstererek evin fiyatının tamamını kredi olarak çekebiliyor. Böylece ev alma hayali elinizde hiç peşinat yokken gerçeğe dönüşüyor.

Read Previous

TOKİ 6 Şehirde 1521 Konutu Satışa Çıkarıyor

Read Next

Konut Projelerinde Düşük Faiz Oranı Sağlayan Bankalar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code