Konut Alımlarında Yeni Dönem Ve Yeni Avantajlar

Klasik konut alım şekilleri, yerini daha avantajlı ve faizsiz taksitle ev seçeneklerine bırakmaktadır. Banka kredisi ile alınan evler, faizli borçla alınan evlerdir. Faizli borç almak kolay ancak külfeti ve vebali fazladır. Dinen yeri olmayan faizli borç, Osmanlı zamanında tefecilerden kalma bir adettir. Atalarımız kesinlikle faizle iş yapmamış, faizle borç vermemiştir. Ancak Tanzimattan sonra Osmanlının Avrupa’yı kabullenmeye başlamasıyla, Yahudilerin faizli bankaları ortaya çıkmaya başlamıştır. Peşin para ile ev almak da eskiden çözümlerden biriydi ancak, günümüz astronomik ev fiyatları, taksitli seçenekleri tercih etmeye zorlamaktadır.

birevim faizsiz ev

Taksitli Seçeneklerde Faizsiz Sistem

Bankaların faizli kredi seçeneklerine karşı faizsiz çalışan, hizmet bedeli ve imece usulü ile ev satan kurumlardır. Bu kurumlar faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için çözüm olmaya başlamıştır. Hizmet bedeli alan bu firmalar, günümüz şartlarda aradığınız faizsiz ticareti sunmaktadır.

Ticaret diyoruz, çünkü faiz ticaret değildir. Faiz kredi borçlanmaktır. Ticaret ise alış-veriştir. Bu alışverişten kar veya zarar etmek ticaretin temelidir. Faiz ise, dinen caiz olmayan ve günümüz ekonomik sıkıntıların nedenidir. Çoğu esnaf kredi borçları ile batmış, iflas etmiştir. Birçok aile bankanın eve el koyması ile yıkılmıştır. İntiharların nedenlerinden biri de, bankaların bitmek bilmeyen faizli borçlarına karşılık insanların mallarına el koymalarıdır.

Faizsiz Sistemler Gerekli Hale Gelmiştir

Faizsiz ev seçenekleri, inancımıza göre olduğu zaman, huzurlu ve güvenli olacaktır. Suçluluk psikolojisiyle faizli kredilerin alınması, huzursuzluk getirir. Bu nedenle hizmet bedeli, kar payı ve imece usulü ile çalışan firmalardan ev satın almak en iyisidir. Ticari mantıkla iş yapan kurumlar, sizi ev sahibi yapmaya çalışırken, banka kredisi veren bankalar ise, borçları ödemenizi istemezler. Çünkü ödenmeyen borçlar haciz demektir. Banka, borçların ödenmemesi ile birlikte, eve el koymaktadır.

Günümüz teknolojisi ile online hizmetlerle, anında faizli krediyi cebinize sayan bankalar, hemen hemen herkese faizli borç vermektedir. Ancak faizin dinde yeri olmamasın rağmen, ülkemizin ekonomisini tehdit etmesine rağmen, tercih edilmeye başlanmıştır. Tercih edilmeseydi, ülkemizde faizli sistemler yerine faizsiz ev alma imkânı meydana gelecekti. Ancak son zamanlarda faizsiz ev sahibi yapan kurumlar daha çok tercih edilmeye başlamıştır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Konut Alımlarında Yenilik

Read Next

Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =