xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Kat İrtifakı Tapusu Nedir Sakıncaları Nelerdir?

İrtifakı kelimesi özellikle emlak işlerinde sık sık kullanılan bir kelimedir. Sık Sık kullandığımız Kat İrtifakı Tapusu Nedir? Kat İrtifakı Tapusunun Sakıncaları Nedir? Kat İrtifakı tapusu kelime anlamı olarak daireye özel bir tapu değil dairenin bulunduğu toprakta pay sahibi olma durumudur. Daha ayrıntılı söyleyecek olursak Kat İrtifakı Tapusu olan kişi şahsına özel bir tapuya değil çok ortaklı bir toprak tapusuna sahiptir. Bu durum ülkemizde tapu sahibi olan geniş bir kitleye hitap ediyor. Ülkemizde birçok ev Kat İrtifakı Tapusuna sahiptir. Bu tapular çok ortaklı bir tapudur. Doğal olarak Kat İrtifakı Tapusu birçok alanda dezavantaj sağlamaktadır. Kat İrtifakı Tapusu yaşatacağı sorunlara kadar birçok konudan bahsedeceğiz. Bu tapu belediyeler tarafından henüz imara açılmamış arazilerde uygulanır. Arazi tapusu mevcut yani kaçak bir arazi değil ama daireler imar izni olmadan bu arsalar üzerine kurulmuş sayılır.

birevim-reklam

Kat İrtifakı Tapusu Nasıl Alınır?

Kat İrtifakı Tapusu yasal geçerliliği olan bir tapudur. Kat İrtifakı Tapusubelediyeler tarafından henüz imara açılmamış arazilerde uygulanır.Arazi tapusu mevcut yani kaçak bir arazi değil ama daireler imar izni olmadan bu arsalar üzerine kurulmuştur. Bu tür arsalara yapılan evlere alınan İrtifak Tapusunun yasal geçerliliği vardır. Bu dairelerin kaçak sayılması söz konusu değildir. Fakat bu tür dairelerde bat ve kaks sorunları olabilir ya da belediyenin o arsalara henüz imar izni vermemiş olabilir. Kat İrtifakı Tapusu tapu sicil defterine kayıtlıdır. Her tapu gibi alım ve satımı yasal olarak gerçekleştirilir. Kat İrtifakı Tapusu Nedir Sakıncaları Nelerdir?Diğer bir değişle Kat İrtifak Tapusunun Sakıncaları Var mı?

Kat İrtifak Tapusunun Sakıncaları Var mı?

Kat İrtifakı Tapusu belediyeler tarafından henüz imara açılmamış arazilerde uygulanır. Dairelerin yasal olarak sahipliliği ve varlığı konusunda sorun yoktur. Bu tür evleri almakta yasal olarak hiçbir sorun almadan daireler alınır ve satılır. Fakat yine de bazı durumlarda dezavantajlı duruma düşürebilir. Bu dezavantajların başında konut kredileri alma sorunu gelir. Kat İrtifakı Tapusu olan evlerde evler de alım satım da hiçbir sorun yaşanmaz. Fakat bu tür tapulara sahip olan dairelere bankadan konut kredisi alınamaz. Bankadan konut kredisi alınabilmesi için tam kat tapusu bulunmalıdır.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Kapora Nedir?  Geri Alınır Mı?

Sonraki

Kira Kontratı Örneği 2019

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir