İpotek Nedir?

İpotek, krediyi geri ödememeniz durumunda borç verene mülk alma hakkını veren bir ev satın aldığınızda veya yeniden finanse ettiğinizde imzaladığınız yasal bir belgedir.

birevim faizsiz ev

“İpotek” Latince kelime ipoteğinden geliyor, yani ölüm “bu borç ölene kadar senin.” İpotekler, kök kelimelerinin ima ettiğinden daha esnektir, ancak ev kredinizi geri ödeme sorumluluğunuzu güçlendiren bu yasal anlaşmalar hala büyük bir taahhüttür.

Mortgage’nin tanımı nedir?

İpotek veya bazı eyaletlerde güven belgesi, bir ev satın alırken veya yeniden finanse ederken imzaladığınız, ödünç verdiğiniz sözleşmeyi geri ödemediğiniz takdirde mülkünüzü alma hakkını veren yasal bir belgedir. İpoteğinizin bir nüshası ilçe kayıtlarında ev aleyhine haciz veya yasal talep olarak dosyalanır.

İpotek harcı nedir?

Her yıl yeniden düzenlenen ipotek harcı 3’e ayrılır;

 • Birincisi hâlihazırdaki bir borç sebebi ile bir gayrimenkulün teminatına verilen isimdir.
 • İkincisi ileride doğacak bir borca yönelik tahmini bir tutarla yapılan işlemdir.
 • Üçüncü ise; alacaklının kanuni yollardan gayrimenkul üzerinde “resen ipotek tescili” yapmasıdır.

İpotek nasıl kalkar?

Yapılan yasal sözleşme ile birlikte ipotekli taşınmazınızda tapuya işlenir. Borç ödenemediğinde alacaklı konu edilen taşınmazı satışa çıkararak elde edilen geliri borcuna sayıyor. İpotek nasıl kalkar? Borçlunun borcunu ödemesi ile otomatik olarak kalkmaz. Borçlu aldığı resmi yazıyı tapuya giderek işletmek zorundadır. Buna ipotek fekki denir.  Bankadan alınacak yazı için küçük bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme tutarı 100 türk lirası ile 300 türk lirası arasında değişebilir.

İpotek İle Ev Almalı Mısınız? İpotek ile ev almak riskli midir?

Kredi ve ipotek ayrılmaz bir ikili diyebilir miyiz? Özellikle bankalar konut kredisi verirken alacağınız taşınmazı teminat olarak görürler ve borcunuz bitene kadar asında ev tamamen size ait sayılmaz. İpotekli ev satılır mı? Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden ipotekli olup olmadığını öğrenmelisiniz.   Ev ipotekli ise bankadan borcun kapatılarak bu yazının tapuya teslim edilmesi gerekiyor.  Karışık bir işleyiş gibi görünse de aslında ipotekli ev satın almanız gerektiğinde işleyen bir prosedür var.

Genellikle bankaların teminat olarak istedikleri ve bu şekilde hayatımıza girmiş olan ipotek ev satın alımlarınızda karşınıza mutlaka çıkacaktır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak?

Read Next

Yazlık Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 Comments

 • İpotek günümüzde bir çok insanın bağlı olduğu bir durum, ev ve araba alırken peşin parayla almıyorsanız ipotekli alıyorsunuz

 • İpotek bence günümüzde mantıklı bir hareket, kredi çekmek için kimseye muhtaç olmuyorsunuz 🙂

 • İpotekli kredi almak için araç ipoteği kullanılıyor mu?

  • Merhaba Ali Bey,
   Araç ipoteği kullanılmaktadır.

 • İpotek günümüzde sıkça kullandığımız bir şey aslında ne alırsak alalım ipotekliyoruz 🙂

 • İpotek günümüzde belki de hemen hemen herkesin bildiği bir terim haline geldi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =