Günlük Kiralık Daire Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kiralık daire seçerken, bölgenin olanaklarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bir apartmanda kiralıyorsanız, olanakların yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse; Kapıcıya veya ekstra güvenliğe ihtiyacınız var mı? Asansöre mi ihtiyacınız var? Binanızda spor salonu var mı veya yakında uygun fiyatlı bir spor salonu var mı? Dairede bulaşık makinesi var mı? Apartmanınızda çamaşır makinesi ve kurutma makinesi var mı? İşe gidiş geliş nasıl? Yakınlarda çamaşırhane var mı? Mahallede restoranlar veya dükkânlar var mı? Sıkı bir bütçeniz varsa, bir çamaşırhaneye yürümek veya daha uzun bir işe gidip gelmek gibi birkaç uzlaşma yapmanız gerekecektir. Uzlaşma ne olursa olsun, bir kira sözleşmesi imzalamadan önce durumla yaşayabildiğinizden emin olun.

birevim faizsiz ev

İster ilk kiralama deneyiminiz ister sonuncunuz olsun, hem yaşam tarzınıza hem de bütçenize uygun mükemmel daireyi bulmak kolay olmayacaktır. Neyse ki yardım etmek için buradayız. Kira kontratını imzalamadan önce şu önemli hususları aklınızda bulundurun.

Günlük Kiralık Daire Fiyatları Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk ve en önemlisi, seçtiğiniz dairede yaşamayı makul bir şekilde karşılayabilir misiniz? Bir daireyi kiralamadan önce, bütçenizi ciddiye almanız gerekir. Mahallede tipik kira fiyatları hakkında fikir sahibi olmak için biraz çevrimiçi araştırma yapın. Belirli bir konum için yüksek bir fiyat ödemek istiyorsanız, masrafları azaltmak için başka yollar bulmanız gerekir. Veya masrafları karşılamaya yardımcı olacak oda arkadaşları bulmanız gerekebilir. Ayrıca, bir dairenin kirasının bölgedeki diğer kiralamalara kıyasla alışılmadık derecede düşük olması durumunda, büyük bir kırmızı bayrak olabileceğini unutmayın. Sonuç: dairelere bakmadan ve bir fiyat pazarlığı yapmadan önce piyasayı bildiğinizden emin olun.

Günlük Kiralık Daire ve Kalite

Çevrimiçi gördüğünüz güzel resimlere güvenmeyin. Bir daire kiralamadan önce, yeri şahsen görmeyi düşünmelisiniz. Kırık panjur veya duvardaki çizikler gibi sorunların, muhtemelen ev sahibiniz tarafından giderilebileceğini unutmayın. Ancak daha derin sorunlar, dairenin uygun şekilde ele alınmadığının bir göstergesi olabilir. Daireyi incelerken, böcek problemleri, kemirgenler, sızdıran musluklar, su hasarı, kurşun boya, asbest, kirli hava filtreleri, ısı ve klima sistemleri, pas, kırık pencereler ve elektriksel sorunlar göz önüne alınmalıdır.

Günlük Daire Ve Ev Sahibi

Ev sahibinizle görüşmeye çalışın veya (en azından) telefonda onunla sohbet edin. Zaten oda arkadaşı olan bir daireye taşınıyorsanız, ev sahipleriyle ilgili genel deneyimlerini sormayı unutmayın.

Günlük Daire ve Komşular

Oda arkadaşlarınıza ek olarak, potansiyel komşuları dikkatlice düşünün. Potansiyel oda arkadaşlarıyla tanışıyorsanız, onlara komşularıyla deneyimlerini sorun. Oda arkadaşları çeşitli komşular hakkında şikâyet etmeye başlarsa, benim önerim kaçın. Hiç kimse düşüncesiz komşularla uğraşmak istemez.

Günlük Daire ve Semt

Bir kira sözleşmesi imzalamadan önce, topluluk hakkında bir fikir edinmek için mahallenin çevresinde yürüyün.  Demografik özelliklere ve güvenliğe ek olarak, topluluğun belirli kuralları olup olmadığına bakın. Bir kira sözleşmesi imzalamadan önce beklentilerini ve kurallarını net bir şekilde anlamanız gerekir. Bölgedeki herhangi bir trafik veya park yönetmeliğine de bakmalısınız.

Günlük Daire ve Kira Kontratı

Bir kira sözleşmesini imzalamadan önce, yerel bir Emlakçı ya da avukatın ile görüşün; meşru olduğundan emin olmak için kiralamayı gözden geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.  İhtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmak için kiralama işlemini okuyun. Örneğin, gelecekte dairenizi kiralamayı planlıyorsanız, bu kiralama bunu yapmanıza izin veriyor mu? Ayrıca şunları kontrol ettiğinizden emin olun: kiralamanın 6 ay, bir yıl veya aydan aya kira türü olup olmadığı; her ay kiranın ödenmesi gereken tarih; oda arkadaşlarına izin verilip verilmediği; bakımdan kim sorumludur; herhangi bir park kuralı ve depozitonuzun iade edilebilir olup olmadığı kira kontratında yer almalıdır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Read Next

Adana Konut Projeleri – Adana Projeleri ve Fiyatları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + eight =