Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Gayrimenkul sertifikası, gayrimenkul projesinin yatırımın başında paylara bölünerek küçük bir kısmının satın alınmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Bir yatırım aracı olan gayrimenkul projeleri, herkesin alabileceği ve evin metrekare bazlı olarak satın alınmasını sağlar. Gayrimenkul sertifikalarının amacı, herhangi bir daire almak isteyip de imkanı olmayan kişilere yatırımı ortak etmektir. Bu durumda 250 bin liralık ev alacaksanız ve sizin sadece 20 bin liranız varsa bu sertifikayı alarak yatırım yapabiliyorsunuz. Yatırım yapmak için illa o ülke de yaşamanıza gerek yok. Bankada hesabı bulunan her vatandaş bu sertifikadan rahatça yararlanabiliyor. Yani bu durumda yurt dışında yaşayıp da bu sertifikadan yararlanamayacağınızı düşünmeyin. Bankaların sunduğu fırsatları okuyup bu konuda bilgi alarak gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Faizsiz bir sistem olduğu için birçok yatırımcı bu sertifikadan rahatça yararlanmaktadır.

birevim faizsiz ev

Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır?

Gayrimenkul sertifikası için, hangi bankayla çalışıyorsanız talep toplama tarihlerinde yani 29,30 ve 31 Mart tarihlerinde doğrudan alım yapmanız mümkün. Ne kadar bütçeniz varsa dilediğiniz kadar sertifika sahibi olabilir ve proje aldığınız kadar da payınıza ortak olabilirsiniz. Türkiye’nin her ilinde yapılan projeler için geçerli olan bu sertifika yatırım yapmayan isteyenler için oldukça büyük avantaj sağlıyor. Gayrimenkul sertifikasını aldıktan sonra yatırımcılar projenin sonuna kadar da beklemek zorunda değiller. İster Borsa İstanbul’a satabilir ister projenin bitimi yani 3 yıla kadar bekleyebilirsiniz. Gayrimenkul sertifikası alırken bankalardan geçerlilik sürelerini mutlaka öğrenmeyi unutmayın.

Nasıl Ev Alınır?

Projeden oturmak için ev almak isteyen yatırımcı ilk olarak öncelikle birikimini belirler. Almak istediği ev 350 bin lira ise, birikimi de bu durumda az olabilir. Sadece 100 bin lira birikimi varsa kalan 250 bin lira için kredi çekip faiz ödemek oldukça zor ve can sıkıcı bir durum. Bu durumda yatırımcı elinde bulunan 100 bin lira ile ilk gayrimenkul sertifikası alma işlemine başlıyor. Borsadan sertifika alarak, seçtiği dairenin payını toplamaya başlar. Proje teslim edilene kadar beğendiği dairenin payını alarak daire sahibi olmuş oluyor.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Tasarruf Nedir, Tasarruf Nasıl Yapılır?

Read Next

Emekliye 83.000 TL’ye Ev Alma Fırsatı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =