Gayrimenkul Alırken Faizsiz Kredi Kullanılır Mı?

Kulağa çok hoş gelen faizsiz kredi sistemi günümüz şartlarında hayalindeki eve kavuşma yolunda birçok insanın haklı ilgisini çekmek ile beraber bazı soruları da akıllara getirmektedir. İşin içeriği araştırıldığında bu sistemin kullanılması ev sahibi olmak isteyenlere umut olduğu görülüyor.

birevim faizsiz ev

Sıfır Faizli Kredi ile Faizsiz Kredi Aynı Şey Mi?

Aslında aynı anlama geldiği düşünülse de detaylarına bakınca farklı kavramlar olduğu görülür. Sıfır faiz genelde daha düşük meblağlar olan otomobil kredilerinde aracın fiyatının büyük bir kısmı peşinat olarak verilerek kalan kısmı genellikle 12 aylık vadede hiç faiz uygulanmadan çekilen kredi kadar geri ödeme yapılarak karşımıza çıkarken, faizsiz krediler ise genellikle faiz ödemek istemeyen kişilerin çoğunlukla gayrimenkul alımlarında tercih ettiği kredi türüdür. Kredi başvurusu yapan kişinin faizsiz krediyi tercih etmesi ödeme kolaylığı sağlayacağı ve aile bütçesini zorlamayacağı içindir.Her iki kavramda peşinatsız ev sahibi olma konusunda katılımcılara kolaylık sağlayamamaktadırlar.

Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genellikle katılım bankaları aracılığıyla yapılır. Faizsiz kredi başvurularında katılım bankalarının kişilerden talep ettiği belli başlı şartlar vardır. Bu şartlar;

–      Edinilecek evin ipoteği.

–      Söz konusu eve ait tapu fotokopisi istenir.

–      Expertiz raporu.

–      Kredi başvuru yapacak kişi hakkında bilgileri talep ederler.

–      Dosya masrafı.

–      Sigorta bedeli talep edilir.

Ayrıca kendimizde internet üzerinden ulaşabileceğimiz hesaplama araçlarıyla çekmeyi düşündüğümüz krediyi hesaplayabilir buna göre kendimize uygun planı yapabiliriz.

Gayrimenkul Alımlarında Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmalar Neden Tercih Edilir?

Bu Krediler sadece katılım bankaları tarafından sunulmaz. Katılım bankaları çok tercih edilir bir yol olsa da faizsiz ev satışı yapan firmalar sektörde kendilerinden sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Bu konuda daha çok tercih edilen bu firmalar katılım bankaları gibi faizsiz bir prensiple çalışsa da bunlara ek kişilere peşinatsız ya da kefilsiz ev sahibi olma gibi kolaylıkları sağlarlar. Faizsiz ev sahibi olmak dendiğinde bu tür firmalar daha tercih edilir bir hale gelmiştir. İstediğiniz evi seçtikten sonra faizsiz ev satışı yapan firmalara başvurarak gelirinize uygun ödeme seçenekleri belirlendikten sonra geri ödeme konusunda size en rahat gelen seçeneği tercih edebilirsiniz.

Faizsiz Ev Alma Sistemi Nasıl İşliyor?

 

Belli bir kesim insanın tercih ettiği bu sistem ülkemizde özellikle son birkaç yıldır hızla artış göstermektedir. Faizsiz ev sahibi olma hakkında yardım isteyen kişilere hizmet sağlayan faizsiz çalışma prensibine sahip olan bu şirketlerin sayıları 15-20 civarlarına ulaşmıştır. Bunda etkili olan ise devletin de bu sisteme destek veriyor olmasıdır. Sistemin asıl amacı dayanışmadan ibarettir, firmanın çalışma şekli kendi belirlediği prensiplere göre imece usulüyle de olabilir.Sisteme girmek için bir peşinat ödeme zorunluluğu olmasa bile herkesten katılım bedeli adı altında bir ödeme talep ediliyor. Bu talep edilen ücret daha sonra herhangi bir sebep ile sistemden çıkılsa bile geri ödeme yapılmıyor. Bu katılım bedeli evin ya da aracın fiyatına ve ödeyebileceğiniz peşinata göre belirleniyor. Çekiliş uygulayan firmalar kişilere ev sahibi olacakları tam tarihi söylemezler, çekilişle çıkan kişiler ödemelerini normale göre biraz daha fazla yaparlar, böylelikle kendinden sonrakilerin de ev sahibi olmalarını sağlar.

Gayrimenkul alırken birçok farklı yöntemden yararlanmak istemeniz, bir süre sonra birçok farklı bölgeye ödemeniz gerekecek olan kredilerin bulunmasına neden olabilir. Bu durum da, kredilerin herhangi bir tanesinin aksatılması durumunda gerekli görülen işlemin birçok farklı olumsuz durumla karşılaşılmasının önünü açmaktadır. Faizsiz ev nasıl alınır? Faizsiz kredi imkanı sunduğuna dair birçok reklam yapan ve bu bilgileriyle birlikte müşterilerine farklı bir hizmet süreci sunan bankalar, son zamanların en kullanışlı konut kredileriyle hizmet vermeye başlamışlardır. Gayrimenkul alırken faizsiz kredilerden yararlanılması ile ilgili çalışmaların her banka için benzer süreçlerle oluşturuluyor olması, tüm gayrimenkuller için faizsiz kredi özelliğinin kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Krediyle Gayrimenkul Alırken Faizsiz Satış Yöntemi

Faizsiz kredi özelliğinin bankalar tarafından düzenlenmesi ve ülkemizdeki çoğu bankada teyit edilmesi, banka şubelerine giden müşterilerin kısa süre içerisinde faizsiz kredi imkanını kullanabilmelerini sağlayabilmektedir. Kredi faizlerinden dolayı mağdur olan ve alınan kredinin üç katına varan bir borcun altına girmekten çekinen müşteriler, yeni dönemde azaltılan faiz oranları sayesinde daha düşük ödeme miktarlarıyla gayrimenkul alabilmektedirler. Faizsiz ev kredisi için günümüzde de sürdürülen işlem süreçlerinin daha fazla düşürüleceği düşünülmemektedir. An itibariyle %0,80 ‘e kadar gerileyen faiz oranlarının daha fazla azaltılması durumunda ev fiyatları da oldukça ani bir şekilde artacaktır. Konut projeleriyle de bağlantılı olan bu durum, yeni ve büyük konut yatırımlarının yapılmasına engel olacaktır.

Faizsiz Kredinin Gayrimenkul satışındaki Önemi Nedir?

Ülkemizdeki faizsiz kredi temin etme özelliği birçok müşteri için oldukça önemlidir. Bu yöntemin öneminin kısa süre içerisinde kavranması ve günümüzde birçok konut satışının faizsiz krediyle yapılıyor olması, konut satışlarının kredilerle olan ilişkisindeki önemini gözler önüne sermektedir. Faizsiz kredi veren bankalar ile ilgili her türlü yeniliğin yapılıyor olması nedeniyle müşteriler, alacakları konutların değerlerinin belirlenmesi için başvuruda bulunabilmektedirler. Birkaç gün içerisinde gerçekleştirilecek olan ekspertiz çalışmasının ardından, %1,0 ‘ın altına düşen faiz oranıyla ev sahibi olunabilecektir. Vade farkıyla da doğru orantılı olarak belirlenen kredideki faiz oranı, vade sayısını azaltmanız durumunda daha az ödeme yapmanızı sağlayacaktır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Faizsiz Taksitle Ev Satın Almak

Read Next

Konut Kredisi Kullanmak İçin Ne Kadar Gelir Gerekli?

4 Comments

  • Faizsiz krediler son 2 sene de çok popüler oldu gerçekten 🙂

  • Faizsiz krediyle gayrimenkul almak gerçekten çok iyi, tek dezavantajı teslimat süresi

  • Gayrimenkul için de faizsiz kredi veriyorlar diye biliyorum bende, en fazla kaç taksit yapılıyor ama onu bilmiyorum

    • Merhaba Mehmet Bey,
      Maksimum taksit sayısı bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 12 =