Gabari Ölçüsü Nedir, Sakıncaları Nelerdir?

Gabari kelimesi hem emlak sektöründe hem de ulaşım sektöründe kullanılabilen bir kelimedir. Daha geniş kavram anlamı olarak Gabari cisimlerin sahip olması gereken ya da diğer nesnelerle uyum sağlaması için boyut bakımından düzenlenmesi sürecidir. Gabari ile herhangi bir cismin çeşitli durumlara uyumu belirlenirken zaman da yapısal bir düzenin sağlanmasıdır. Çok kafa karıştırmadan Gabari Ölçüsü Nedir, Sakıncaları Nelerdir?Alt başlıklar altında inceleyelim isterseniz.

birevim faizsiz ev

Gabari Ölçüsü Nedir?

Gabari kelimesi hem emlak sektöründe hem de ulaşım sektöründe kullanılabilen bir kelimedir. Daha geniş kavram anlamı olarak Gabari cisimlerin sahip olması gereken ya da diğer nesnelerle uyum sağlaması için boyut bakımından düzenlenmesi sürecidir.Bir arsa almadan önce gabari ölçülerine mutlaka bakmanız gerekir. Gabari ölçüleri özellikle arsa üzerine yapmak istediğiniz yapının ebadını ve boyunu belirler. İlgili belediyeler arsa üzerine yapacağınız yapının kaç kat olacağını gabari ölçülerine göre belirler. Konuyla ilgili mutlaka ayrıntılı bir bilgi almanız gerekiyor. Özellikle yatırım için arsa almak isteyenler için mutlak önerilen bir durumdur.

Bir arsa üzerine ki yapının yüksekliği belediye birimleri tarafından öngörülmüş gabari ölçüleri tarafından yapılır. Bu şekilde gabari ölçüsü bir binanın kaldırım hizasından çatıya kadar olan maksimum ölçüsünü verir. Tabi ki gabari ölçüsünün sınırları mevcuttur. Bunu belediyelerin ilgili birimleri belirler.

Gabari Sınırlaması Nasıl Yapılır?

Gabari Ölçüsü Nedir?Sorusunu yanıtlamıştık, Gabari ölçüsünün sınırları mevcuttur. Gabari sınırlamasını belediyelerin ilgili birimleri belirler. Binanın maksimum yüksekliğini veren gabari ölçüsü ilgili belediyeler tarafından düzenlenir. Gabari değeri arsanın yüz ölçümü, boyu, sınırları ve emsalleri göre var olan örneklerine göre belirlenir. Bütün bu değerler göz önünde bulundurulmadan gabari ölçüsü belirlenemez.

Gabari Ölçüsü Sakıncaları Nelerdir?

Gabari ölçüleri özellikle arsa üzerine yapmak istediğiniz yapının ebadını ve boyunu belirler. İlgili belediyeler arsa üzerine yapacağınız yapının kaç kat olacağını gabari ölçülerine göre belirler. Konuyla ilgili mutlaka ayrıntılı bir bilgi almanız gerekiyor. Özellikle yatırım için arsa almak isteyenler için mutlak önerilen bir durumdur.Gabari Ölçüsü Nedir, Sakıncaları Nelerdir?Sorusunun en belirgin sakıncalarından biri, yeterince araştırma yapmayıp aldığınız arsanın üzerine istediğiniz yapıyı yapamayabilirsiniz. Bu sebeple alacağınız arsayı iyice araştırıp gabari ölçüsü bilgilerini mutlaka edinmelisiniz. Aksi takdirde istediğiniz yapıyı yapamaya bilirsiniz.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Fransız Balkonu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Read Next

Kapora Nedir?  Geri Alınır Mı?

14 Comments

 • Gabari ölçüsünü mimarlık dersinde bir türlü çözümleyemezdim 🙂

  • Merhaba Arif Bey,
   Gabari ölçüsü şöyle örneklendirebiliriz. Bir evin kaldırımdan çatı katına kadar olabilecek ölçüsüdür.

 • Gabari ölçüsü gerçekten önemliymiş yazınızdan öğrendiğim kadarıyla, peki bu ölçülendirmesi bozuk veya yapılmamış arsa da yapılma işlemi çok uzun sürüyor mu?

  • Merhaba Duygu Hanım,
   Gabari ölçüsü bir anlamda en fazla çıkılacak kat sayısını belirlediğinden çok önem taşır.

 • Peki belediyenin o bölgede verdiği kat sayısı izni gabari ölçüsüyle mi belirleniyor?

  • Merhaba Musa Bey,
   Evet en fazla kat sayısı gabari ölçüsüne uygun olarak tayin edilir.

 • Peki gabari ölçüsü, apartmanın yapılacağı alandaki zeminin kalitesine göre mi ölçülüyor. Aynı bölgede 10 katlı binayla 4 katlı bina var çünkü. Bu neye göre belirleniyor?

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Gabari ölçüsü hesaplanırken arsanın metre karesi ve konumu gibi bileşenler dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

 • İnşaat bölümünü okumaya çok hevesliydim ancak çalıştıkları alanın zorluğunu gördükten sonra vazgeçmiştim, okusaydım muhtemelen bu ölçülerde falan kesin kalırdım.

 • Gabari ölçüsünü abim sayesinde biliyorum, odada sesli çalışırdı bu konuları 🙂

 • Gabari ölçüsü terimini bilmiyordum, hem izah etmişsiniz hemde örneklerle anlattığınız için kolay kolay unutmayacağım 🙂

 • Gabari ölçüsünü sayenizde öğrendim, hiç bilmediğim bir terimdi 🙂

 • Güzel bir bilgilendirme konusu olmuş teşekkürler 🙂

 • Gabari ölçüsü üniversitede araştırma konumdu baya bir araştırmıştım o zaman 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 2 =