Fransız Balkonu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Fransız mimarisinde oldukça sık kullanılan tarz sebebi ile ülkemizde Fransız Balkonu olarak geçen tarz özellikle İstiklal Caddesi üzerinde eski yapılarda oldukça sık görebileceğiniz örnekler mevcuttur. Özellikle Fransız camlar ile tamamlandığında ise bütünlükte çok şık ve şirin görünüyor.

birevim faizsiz ev

Fransız Balkonun Özellikleri Nelerdir?

Fransız balkonu tarzı sebebi ile kesinlikle oldukça küçüktür. Sadece 2 sandalye ve küçük bir sehpa yerleştirebilirsiniz.  Özel bir pencere tasarımı ile bütünleşen balkon tek yâda çift kanatlı olabiliyor. Tavandan ere kadar geniş pencereler ile tamamlanan balkon gerçekten oldukça dekoratif bir görüntüye sahiptir.

Fransız Balkonu Tehlikeli Midir?

Küçük ve şirin Fransız balkonları güvenli midir?  Ne dersiniz?  Birçok uzman her ne kadar şirin görünüşe sahip olsa da güvenlik konusunda Fransız balkonlarını oldukça güvensiz buluyor. Balkonun önünde bulunan bariyer yüksekliğinin yetersizliğinden bahseden uzman kişiler Fransız balkonlarını oturmak yâda birkaç dakika hava almaya çıkmak için yeterli güvenlik şartlarına sahip olduğunu düşünmüyor.

Günümüzde özellikle sadece görüntüsü için tercih edilen Fransız balkonları güvenlik açısından yeterli notu alamıyor.

Fransız Balkonları Nasıl Güvenli Hale Getirilebilir?

  • Korkuluklardan başlayalım şuan 60 cm civarı olan standart uzunluk en az 90 cm yükseltilmesi gerekiyor. Bu korkuluk boyu özellikle çocuklar için tehlike arz ediyor.
  • Fransız Balkonun yatay mesafesi ne kadar olmalı? En az 20 cm olarak planlamalı ve uygulanmalıdır.
  • Fransız Balkonları günümüzde artan kat sayısına bakılmadan manto malzeme üzerine sabitlenebiliyor. Oysa betona sabitlenmesi gerçekten daha sağlıklı olacaktır.

Kültür olarak balkon seviyoruz.  Ancak bizler geniş ve sağlam balkonlara alışığız. Bu yaşam kültürü ile Fransız Balkonlarını kullanmak bizlere ciddi zararlar verebilir.

İnşaat Mühendisleri Federasyonu’nun yaptığı bir açıklamaya göre, belediyeleri bu konuda uyaran dernek özellikle denetimler ile yaşanması olası kazaların önüne geçilmesini öneriyor.

Fransız Balkonu Çeşitleri Nelerdir?

Fransız balkonu kalitesi malzeme ve tekniğe göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ferforje Fransız balkonuna özelliğini veren detaylardan biridir. 50-60 cm yükseklikte inşa edilen ve pencerelerin boydan boya açıldığı çeşitliliktedir.

Yapıya modern ve şık bir görünüm kazandırdığı düşünüldüğünden oldukça sık tercih edilen tarz gerçekten çok şirin tek dikkat edilmesi gereken konu güvenliği de dikkat edilmesi gerektiğidir. Güzel taze çiçekler ile süslenen Fransız Balkonları dekoratif olarak harika görünse de güvenlik konusunda inşaat uzmanlarından görüş almanızı öneririz.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Bayındırlık Ne Demektir?

Read Next

Gabari Ölçüsü Nedir, Sakıncaları Nelerdir?

5 Comments

  • Fransız balkon sistemi neredeyse artık bir çok bina da bulunuyor ve bence çok güzel, geniş balkonları pek sevmiyorum ben 🙂

  • Fransız balkon tipi son zamanlarda çok popüler oldu ama bizim örflerimize pek uymuyor balkonda çay keyfi yapmadıktan sonra ne yapayım ben o balkonu 🙂

  • Fransız balkonları bence pek iyi değil, şöyle rahatça çıkıp balkonda kahve içebilmeli insan 🙂

  • Fransız balkonları bence de güzel değil, çok küçük ve çok minimalist bir tasarım

  • Fransız balkonu bence hiç samimi değil, çok küçük hem

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =