Fatih Sultan Mehmet Eserleri Nelerdir?

Fatih Sultan Mehmet; Osmanlı ve Türk tarihi denilince akla ilk gelen isimlerden birisidir. Otuz yıl süren padişahlığı sırasında Osmanlı Devleti’nin sınırlarını olabildiğince genişleten Fatih Sultan Mehmet; bir cihan devleti haline getirdiği Osmanlı Devleti’nin sınırları içerisinde birçok mimari eserin yapılmasını sağlamıştır.

birevim faizsiz ev

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet eserleri hakkında bilgi vermeden önce Fatih Sultan Mehmet’in hayat hikayesine değinmeliyiz. Başarıları sayesinde hem Türk hem de dünya tarihinde eşsiz bir yeri bulunan komutandır. 30 Mart 1432 tarihinde Edirne’de dünyaya gelmiştir. Sultan İkinci Murat ile Hatice Hüma Hatun’un çocuğudur. Dönemin önemli alimleri sayesinde küçük yaşta önemli bilgiler edinen Fatih Sultan Mehmet; 11 yaşında iken Manisa Saruhan sancakbeyi olmuştur. 12 yaşında iken tahta çıkan Fatih Sultan Mehmet; bu durumun tepki görmesi üzerine tahtını tekrar babasına devretmiştir. Ancak, 19 yaşında iken tekrar tahta çıkmıştır. 29 Mayıs günü İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet; yalnızca 21 yaşında iken başardığı bu gelişmeyle tüm dünyaya adını ezberletmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Hangi Eserleri Yaptırmıştır?

Fatih Sultan Mehmet eserleri; İstanbul’un fethinin ardından sırayla inşa edilmeye başlanmıştır. Bu noktada, fetih geleneğine uygun olarak hareket edilmiştir. Fethedilen yerdeki en büyük kilise camiye çevrilmiştir. Bir başka deyişle, Ayasofya; cami haline getirilmiştir. Buna ek olarak, Fatih Sultan Mehmet eserleri; Osmanlı Devleti’nin çeşitli şehirlerinde yaptırılmıştır. 300’den fazla cami, 59 hamam, 57 medrese, 29 bedesten inşa ettirilmiştir. Bunun yanı sıra, birçok saray, kale, sur, han ve köprüler yapılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet eserleri denildiği zaman akla Topkapı Sarayı gelmektedir. İstanbul’a yapılan en büyük katkı olduğunu söyleyebiliriz. Topkapı Sarayı; 700 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa ettirilmiştir. Bunun yanı sıra, Cumhuriyet’in ilan edilmesinin ardından müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Topkapı Sarayı’nda dört adet avlu bulunmaktadır. Sarayın her avlusunda farklı kısımlar bulunmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet eserleri denilince akla gelen bir diğer eser ise Kapalıçarşı olmaktadır. İstanbul’un ticaret merkezi olan Kapalıçarşı dışında İstanbul’da ilk külliye olma özelliğiyle bilinen Fatih Külliyesi dikkat çekmektedir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Farklı Konut Tipleri Nelerdir?

Read Next

Kruvaze Perde Modelleri Nelerdir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + eighteen =