Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

Faizsiz sistemler, dünyanın pek çok ülkesinde kullanılmaktadır. Hatta uzun yıllar konut sahibi olmak isteyen fakat bu şansa sahip olamayan kişiler için bu sistem son derece faydalıdır. Faizsiz sistemler aslında konut ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ortaya atılmıştır ve pek çok ülke tarafından da genişletilmiştir. Türkiye’de ise bu sistem sayesinde ev sahibi olmayı başaran pek çok kişiden bahsedilebilmektedir. Faizsiz sistemler aslında imece adı verilen sistem ile aynı doğrultuda ilerlemekte ve yardımlaşma ile kişileri ev sahibi yapmayı da başarmaktadır. Bu sistemle çalışan pek çok firmadan da bahsetmek mümkün olabilmektedir.

birevim faizsiz ev

Faizsiz Sistemler Nasıl Çalışır?

Faizsiz sistemler kişilerin aynı hesaba para yatırması ve yardımlaşması ilkesine dayanmaktadır. Kişiler bu sisteme dayalı olarak çalışan firmalara başvuru yapmakta ve sonrasında verilen hesap numarasına aylık belli tutarlar yatırmaktadır. Bu tutarlar belli bir orana yükseldiğinde yani ev sahibi olunacak bir rakama ulaştığında katılım sağlayan kişiler arasında kura çekilmektedir. Sisteme katılan kişiler aslında bir araya gelerek aralarındaki bir kişiyi ev sahibi yapmaktadır. Faydası yüksek olan faizsiz sistemlerin zararlarından da bahsetmek mümkün olabilmektedir. Her ne kadar ev sahibi olmak bu sistem sayesinde mümkün olsa da süreç biraz daha uzamaktadır. Katılım sağlayan kişiler arasında kurada en son çıkmak sürecin daha da uzamasına neden olabilmektedir.

Faizsiz Sistemlerin Faydaları

Faizsiz sistemler kişiler açısından büyük oranda fayda sağlayabilmektedir. Günümüzde kredi ile ev sahibi olmak isteyen kişiler bankalardan almış oldukları tutarın yarısı kadar faiz ödemek durumunda kalmaktadır. Bu faizlerin yanında bir de kredinin ödeneceği vade oranı da hesaba katılırsa ekonomik anlamda büyük tahribatların oluşmasına sebep olabilmektedir. Ancak faizsiz sistemler kişileri faize zorlamadan ev sahibi yapmayı amaç edinmektedir. Bu durumu bir örnek ile açıklayacak olursak 150.000 TL’lik bir ev sahibi olmak isteyen kişiler faizsiz sistemlere bağlı olarak çalışan firmalara başvuruda bulunmaktadır. Her ay düzenli olarak ödeme yapacak olan kişilere belli bir tutar belirlenmektedir. 500 TL ödeme yapılması beklenen 100 kişi bir araya gelerek belirlenen hesap numarasına her ay bu tutarı yatırmaktadır. O ay içinde firma tarafından 50.000 TL birikim yapılmaktadır. Yani 100 kişi içinden bir kişinin 3 ay sonra ev sahibi olacağı aslında garantidir.

Faizsiz sistemler sayesinde 3 ay sonunda 150.000 TL birikim sağlanmakta ve sonrasında 100 kişi arasında kura çekimi gerçekleştirilmektedir. Kurada çıkan kişi ise evin sahibi olmaktadır. Fakat en önemli nokta ise ev sahibi olan kişinin ödemeleri yine hesaba yapmaya devam etmesidir. 150.000 TL’lik ev bedelinin karşılanması ve diğer adayların da ev sahibi olabilmesi için tutarlar düzenli bir şekilde ödenmeye devam etmektedir.

Faizsiz Sistemlerin Zararları

Faizsiz sistemler aslında faydadan çok zarara da neden olabilmektedir. Bunun nedeni ise sisteme bağlı çalışan firmaların batma olasılığı ya da katılımcıların sayısının fazla olmasıdır. Bu tür durumlarda ev çıkma olasılığı her bir aday için daha da azalmaktadır. Bu sistem yerine banka kredilerindeki faiz oranlarını göz önünde bulunduran kişilerden de bahsetmek mümkündür. Ancak genel olarak faiz durumu olmaması nedeniyle faizsiz sistemler daha çok tercih edilmektedir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Senetle Araba Nasıl Alınır?  Taksitle Araba Alma

Read Next

Ev Sahibi Olmak Mı Kiracı Kalmak Mı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × four =