Faizsiz Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Ev fiyatlarının giderek arttığı günümüzde özellikle dar ve orta gelirliler için yüksek meblağlar ödeyerek ev sahibi olmak neredeyse imkânsız hale gelmiş durumda. Ev sahibi olmak isteyen ancak yeterli bütçesi olmayan bireylerse bankaların sunduğu kredi paketlerindeki yüksek faizlerle karşı karşıya kalıyorlar. Faizsiz ev sahibi olmak istiyorum diyen ancak bankaların faizlerinden uzak durmak isteyen kişiler doğal olarak en kolay ev alma yöntemleri arayışına girişiyor. Peki faizsiz ev almak mümkün mü? Faizsiz ev nasıl alınır? Faizsiz ev alma yöntemleri nelerdir? Bu soruların detaylarına girmeden önce ev alma yolları hakkında bilgi verelim.

birevim faizsiz ev

Ev Alma Yolları Nelerdir?

Bir ev sahibi olmanın birden fazla yolu vardır. Nasıl ev sahibi olunur? Sorusunun yanıtı genel anlamda kişilerin bütçesine göre değişkenlik gösterse de en çok tercih edilen birkaç alternatifi şöyle sıralayabiliriz;

  • Nakit ödeme yaparak ev satın alma,
  • Firmaların sunduğu kampanyalardan faydalanarak ev satın alma,
  • Kısmi nakit ödeme yaparak ve kısmi konut kredisi kullanarak ev satın alma,
  • Belirlenen yüzde kadar peşinat sonrası geri kalan kısmını konut kredisi ile ödeyerek ev satın alma,
  • Tasarruf finansman şirketlerinin tasarruf planlarından faydalanarak ev satın alma.

Nakit ödeme yapmak için evin fiyatını karşılayan tüm parayı nakit olarak ödemeniz gerekir. Bu durum özellikle dar ve orta gelirli aileler için oldukça zordur. Bu nedenle bu aileler kira öder gibi ev sahibi yapan diğer yollara yönelmektedirler.

Firma kampanyaları da ev sahibi olmak için bir diğer alternatiftir, ancak firmalar da konut için belli bir oranda ön ödeme aldıktan sonra kalan miktarı çoğu kez faizli olarak vadelendirirler. Bu da konut kredisi kullanmakla eş değer noktaya gelmektedir.

Banka kredisi kullanarak ev satın almak bireyleri yüksek dosya masrafları ve faizlerle karşı karşıya getirir. Bu da ev satın alacak ailelerin bütçelerini zorlamakta ve geri ödemelerde sorunlara yol açmaktadır.

Tasarruf finansman şirketlerinin sunduğu planlar doğrultusunda ev sahibi olmak ise faizsiz ev almak isteyen bireylerin genel olarak tercih ettiği bir yöntemdir ve son yıllarda giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir.

Faizsiz Ev Nasıl Alınır?

Faizsiz ev sahibi olmak isteyen bir kişi için nakit ödeme ya da tasarruf planlarından faydalanma dışında alternatif kalmamaktadır. Faizsiz ev satın almak isteyen ancak nakit ödeme yapmak için yeterli bütçesi olmayan bireyler kendilerine en uygun tasarruf planını oluşturacak şirket arayışına girmektedir.

Bütçesine en uygun evi seçen bireyler kendileri için en doğru tasarruf finansmanı planını sunan şirketle anlaşarak kira öder gibi faizsiz ev sahibi olabilirler. Faizsiz ev almak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tasarruf finansmanı şirketinin doğru analizler yaparak seçilmesidir.

Tasarruf finansmanı şirketlerinin sunduğu ödeme planları genelde her şirkete göre değişiklik göstermektedir. Bireyler kendi bütçelerine en uygun ödeme alternatiflerini kendileri oluşturabildikleri planlara yöneldikleri takdirde çok daha kolay şartlarda ve geri ödemede zorlanmadan faizsiz bir şekilde ev satın alabilirler.

birevim faizsiz ev

Read Previous

TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Read Next

Dünyanın en saçma binası nerede? Ne zaman yapıldı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 10 =