Faizsiz Ev Almak İsteyenler İçin Avantaj Fırsatlar

faizsiz-ev

Her geçen yıl kirada sürekli para vermekten sıkılıp bu fırsatları kullanarak konut sahibi olan kişilerin arttığı gözlenmektedir. İnsanlar konut sahibi olma yolunda fırsat arayışına başladıklarında faizsiz ev sahibi olma konusundaki kolaylıklar ve fırsatları keşfedecek ve nitekim bu avantajlar konut alma kararlarını daha da perçinleyecektir.

birevim faizsiz ev

Konut Kredisiyle Ev Almak

Konut kredisi deyince herkesin aklına ilk olarak bankalar ve ardından faiz oranları gelir fakat bilinmelidir ki bazı bankalar vatandaşın faizsiz ev sahibi olma yolundaki engelleri ortadan kaldırmıştır. Kimisinde ise düşük faiz oranları uygulanmaktadır. Bu bakımdan bankalar her zaman ilk seçim olmaya bilirler. Konut kredisi için kalkınma ve yatırım bankaları ödeme kolaylığı sağlasa da konut kredisinin onaylanması birçok engele takılabilir ve beraberinde dosya masrafları, peşinat kısıtlamaları derken bir miktar yıpranabilirsiniz.

Toki Başvurusuyla Ev Almak

TOKİ’de ev sahibi olmak hemen hemen bir çok insanın başvurduğu yol demek yanlış sayılmayacaktır. Bilindiği üzere çekiliş yoluyla belirlenip sahiplerine verilen konutlar kafanızdaki plana ters düşebilir. İlk etapta kuraya katılabilmeniz için TOKİ’nin istediği şartları yerine getiriyor olmanız lazım. Sonrasında ise kura belirli sıraya ve belli yüzdelik dilimlere göre çekilerek hedeflenen sayıya ulaşıldığında çekilişler sona erecektir. Kendinizi ve yatırımlarınızı kuraya göre ayarlamanız sonrası için çok karlı olmayabilir.

TOKİ’de ev sahibi olma şartlarından bazıları;

– Projenin bulunduğu il veya semtte bir yılın altında olmamak üzere ikamet etmelidir.

– İl nüfusa kaydı bulunmalıdır.

– Herhangi bir şekilde eşi veya çocukları üzerine olması da dahil başvuran kişinin de üzerine kayıtlı herhangi bir menkul bulunmamalıdır.

– En az 25 yaşını doldurmuş olmalıdır.

– Hane halkının geliri tüm yardımlar da baz alınarak hesaplandığında 5.500 TL’nin üzerinde olmamalıdır.

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

– Bilgilerin hane halkından başvuru yapacak kişiye ait olmalıdır ve sadece tek bir kişi başvurmalıdır.

TOKİ kontenjanı;

–      Emekli vatandaşlar için %25

–      Engelli vatandaşlar için %5

–      Şehit aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimler ise kurada öncelik verilecektir. Kuraya katılmaları söz konusu dahilinde olmayıp direkt olarak konut hakkı verilecektir.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmalar

Söz konusu bu firmalar birçok kiracıyı ev sahibi yapmaya teşvik etmiş ve faizsiz ev sahibi olma konusunda kolaylıklar sağlayarak ev sahibi oranını ve gayrimenkul satışlarını artışa geçirmiştir. Bu firmaların sağladığı avantajlar kuruma göre değişiklik göstermektedir. Geneli faizsiz imkanlar sunsa da imece yönetimi, peşinatsız ev sahibi olma olanaklarını sağlayabilmektedirler. Kimi firmalar faizsiz, peşinatsız ve kefilsiz ev sahibi olma olanağını tanımaktadır. Bu firmalar söz konusu olduğunda karşınıza bir sürü seçenek ve fırsatlar çıkabiliyor. Eğer diyorsanız ki ben kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum işte o anda tasarruf modelini baz alan firmalar devreye giriyor.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmanin Avantajlari

– Birikim gerektirmiyor.

Peşinat ev sahibi olma

– Aylık taksit fiyatlarını kendiniz belirliyorsunuz.

– İsterseniz ara ödeme yapabiliyorsunuz.

Banka kredisi ile ev alan vatandaşlar, faizin ne olduğunu daha iyi bilir. Evlerini kaybedenler, iflas eden iş adamları ve daha birçok intihar vakaları, banka kredisi nedeni ile meydana gelmiştir. Banka kredisinde 300 liraya aldığınız borcu 600 lira olarak ödüyorsunuz. Ödeme aksadığı zaman bu faize yeni faizler ekleniyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor. En sonunda ev elden gidiyor. Mal varlığını kaybedenler bile bulunmaktadır.
FAİZLİ EV KREDİSİ DIŞINDA FAİZSİZ SİSTEMLE ÇALIŞAN KURUMLAR VAR
Faiz, ticaretin zıt halidir. Faizi bilmeyen bir kişi, faizsiz krediyi, faizsiz ev almayı anlayamaz. Bu nedenle, önünüze konulan faiz kelimesini çok iyi anlamanız gerekir. Bu anlama işini ciddiye almazsak, faizsiz fırsatları anlayamayız. Faiz, 200 liralık bir borcun belli bir oranla geri ödenmesidir. Mesela % 10 faiz hesaplandıysa, 330 lira borç para geri ödeniyor. Buna faiz deniyor. Faizli borç almak ve vermek, inanç platformunda yeri olmayan bir uygulamadır. Bu nedenle, faizsiz çalışan kurumların çalışmalarını en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bu değerlendirme, bize huzurlu bir ödeme şekli olarak geri dönecektir.

FAİZSİZ KURUMLARIN ÖZELLİKLERİ
Faizsiz ev sahibi yapan kurumlar, ticari mantıkla hareket ederler. Evi alırlar ve karı ile satarlar. Veya aracılık ücreti alırlar. Başka bir kurum ise yıllardır imece usulü uygulamaktadır. Bu uygulamaları takip ederek, faizsiz ev seçeneklerini değerlendirmeliyiz. Günümüz şartlarında faizsiz ev kredisi veren bankalar da incelenmelidir. Faizi bilerek yapacağınız bu incelemede, faizsiz oluşumu anlayacaksınız. Diğer taraftan hizmet bedeli alan kurumlar, sizin faizsiz ev alma isteklerinize cevap vermektedir. Faizsiz kurumlar size ev satmaktadır. Yani faizli kredi veren bankalar gibi size borç para vermemektedirler.

Ticaret anlayışı ile hareket eden bu bankalar, ev alım satımı gibi ticari bir anlayış ile sizi ev sahibi yapmaktadır. Hizmet bedeli ile çalışan kurumlar, % 15-20 aracılık ücreti almaktadırlar. Aldıkları komisyon dışında bir ücret almamaktadırlar. Sizi, evin gerçek fiyatı ile baş başa bırakmaktadırlar. Böylece peşinatsız seçenekler, senetli seçenekler ve taksitin kendin belirle seçenekleri ile faizsiz ev sahibi olma hayalinizi gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Huzurlu bir borçlanma için, faizsiz kurumları tercih edin.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Faizsiz Ev Almak İçin Faizi Bilmek Gerekir

Read Next

Faizsiz Ev Sahibi Olma Yöntemleri

3 Comments

  • Faizsiz ev almak için aslında tam bir fırsat zamanı diyebiliriz şu sıralar ev fiyatlarıda biraz duraksadı

  • Faizsiz sistemler son zamanlarda çok popüler oldu aslında bir araştırmak lazım faydalanmak lazım

  • Faizsiz ev almak isteyenler için güzel fırsatlar var aslında şu sıralar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − four =