Faizsiz Ev Almak İçin Faizi Bilmek Gerekir

Ekonomi dilinde faiz iki anlama gelmektedir.

birevim faizsiz ev

  1. Herkesin de bildiği gibi; bir sermayenin üretim amaçlı olarak işlenmesi ve kullanılması yoluyla elde edilen gelirin kullanıcıya aktarılmasıdır.
  2. Daha az bilinen; bir borç anlaşmasının satılması sonucu elde edilen gelir oranıdır.

Tek kelime ile ifade edilmesi gerekirse faiz, “kar” anlamına gelmektedir. Faiz, özellikle bankalar olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan alınan borç paranın işlenmesine karşılık kira bedeli olarak talep edilmektedir. Kullanıcılardan talep edilen faiz oranı, alınan toplu para üzerinden yüzdelik oranlar ile belirlenmektedir. Bu oranı belirleyen kuruluş ise Merkez Bankası’dır. Ülkenin refah seviyesi, politik konumu ve jeopolitik konumu bu oranın belirlenmesinde önemli etkenlerdir.

Günümüzde ev veya taşıt alınırken öncelikle birikimler peşin para olarak verilir. Kalan borç olarak tabir edilebilen kısım ise bankalardan kredi çekilerek, banka aracılığıyla alınacak ev veya taşıt kurumuna ödeme yapılır. Satıcı kendi parasını alıp ortamdan uzaklaşırken, alıcı kişi borç altında ezilerek yıllarca taksitlendirilen parayı ödemeye devam eder. Yıllarca ödenen taksitlendirilmiş para, içerisinde elbette bankaya ödenen faiz oranını da içermektedir. Tüm bunların dışında faizsiz ev sahibi olma, peşinatsız ev sahibi olma ve kefilsiz ev sahibi olma imkanları sunan çeşitli kurum ve kuruluşlar halihazırda bulunmaktadır.

Faizsiz Ev Sahibi Olma

Faizsiz ev sahibi olma imkanı sunan kurumlar, kişilerin kendi imkanları ve gelirleriyle elde ettikleri birikimler sayesinde ev sahibi olmalarını kolaylaştırmaktadır. Çekiliş sistemi olmadan işleyen bu sistem, kullanıcıları geliş sırasına göre ev sahibi yapmayı hedeflemektedir. Faizsiz ev sahibi olma fırsatı kişilerin birikimlerini değerlendirmesi için önemli bir avantajdır.

Hiç ev sahibi olmayan veya yatırım amaçlı ev sahibi olmak isteyen kişiler için faiz ödemeden ev sahibi olmak havuz sisteminde biriken paralar sayesinde mümkün olmaktadır. Havuz sistemi, ev sahibi olmak isteyen kişilerin ödedikleri peşinatlar ile oluşturulmuş bir sistemdir. Havuzda biriken peşinat paraları ile sırayla ilk gelen kişiden başlayarak tüm katılımcılarını ev sahibi yapan bu sistem sadece faizli kredilere bir alternatif olarak dizayn edilmiştir.

Peşinatsız Ev Sahibi Olma

Birikimi olmayan ama ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik, giriş ücreti ödemeden peşinatsız ev sahibi olma avantajları da mevcuttur. Ev sahibi olmanın giderek zorlaştığı günümüz şartlarında birikim olsun ya da olmasın, kişinin geliri ile doğru orantılı olarak oluşturulan ödeme planı ile ev sahibi olmak mümkündür.

Kefilsiz Ev Sahibi Olma

Karşılıklı güvene dayalı faizsiz ve peşinatsız ev sahibi olma sistemi çoğunlukla kefilsiz ev sahibi olma garantisi vermektedir. Çoğu durumda kişinin gelir yeterliliği, kendisinin kefili olmasına yetmektedir. Ev sahibi olmak isteyen kişi ister özel sektör çalışanı, ister emekli, ister devlet memuru olsun, ev sahibi olmak için bir kefile ihtiyacı bulunmamaktadır.

Banka faizi ile alınan evler, faizli borç para ile alınmaktadır. Yani, bankalar size ev almıyor. Size faizli borç para veriyor. Evinizde, ödenen taksitleri geri ödeme yapmadan, geri alabiliyor. Bu geri almadan ziyade, verilen faizli borcun ödenmemesine mukabil yapılan işlem diyebiliriz. Faizle ticaret farklıdır. Faizli kredi, 200 liralık borç paranın sabit bir şekilde 220 lira olarak ödenmesidir. Bu paranın herhangi bir yatırım yapılmadan, emek harcanmadan belli bir oranda kazanmasıdır. Faizde zarar olmaz. Kar-zarar olmadığı için faiz ticaretten sayılmaz. Ticarette kar-zarar vardır. Alım satımda kar ekleme vardır. Bütün bu özelliklerle birlikte, faizsiz ev sahibi yapan kurumların farkını anlamak gerekir.

Banka Faizleri

Bankalar ev kredisi verirken öncelikle evin % 75’inin kredisini vermektedir. Banka borç parayı faizli vermektedir. 200 liralık borç 400 lira olarak ödenmektedir. Bu faiz oranı, günümüz şartlarında oldukça çoktur. İnancımızda yeri olmayan faizin, günümüz ekonomisini alt üst etmesi, zararlı olduğunun göstergesidir. Ödemelerin yapılamaması, taksitlere faiz binmesine neden olacaktır. Borcunuz hatırı sayılır rakamlara ulaşınca, banka, mallarınızı haciz etmek için yola çıkar. Bu nedenle, çok kolay verilen faizli kredilere aldanmamak gerekir. Çok küçük, ‘mini minnacık’ diye anlatılan faizler, aslında büyük oranlardır. Zaten faizden uzak duran huzur bulur.

Faizsiz Huzurlu Ev Alımı

Huzurlu bir şekilde faizsiz ev kredisi alarak ev alanlar, bankalara faiz ödememektedir. Kar payı ile çalışan bankalar, hizmet bedeli ile çalışan firmalar, gün usulü ile çalışan firmalar, günümüz şartlarında en iyi şartlarla ev vermektedir. Hizmet bedeli alan faizsiz ev alma olanakları sunan firmalar, oldukça popüler olmaya başlamıştır. Ticaret kurallarına göre hizmet bedeli alan bu firmalar, ev satmaktadır.

Yani bir evin satılması için aracılık yapmaktadırlar. Size evin parasını faizle vermemektedirler. Bu nedenle faizsiz kurum ismini almışlardır. Senetli seçeneklerle birlikte, peşinatsız seçeneklerde sunulmaktadır. Bütün bu olanaklarla birlikte faizsiz ev almak oldukça kolay bir hale gelecektir. Günümüz şartlarında, faizli krediler, yıllarca faiz ödeten sistemlerdir. Üstelik bütün mal varlığınız gidebilmektedir. Bu yüzden akıl hastanelerine yatanlar ve yuvası yıkılanlar olmuştur.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Faiz Ödemeden Ev Sahibi Olunabilir Mi?

Read Next

Faizsiz Ev Almak İsteyenler İçin Avantaj Fırsatlar

2 Comments

  • Faizsiz ev almak gerçekten çok iyi bir fırsat ve faiz kavramını güzel açıklamışsınız 🙂

  • Faizsiz ev alma sistemlerini iyice araştıran biri olarak bence faizsiz sistemler bankalara göre çok çok avantajlı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + eleven =