EYT Çıksa Kimler Emekli Olabilir, EYT Kimleri Kapsıyor?

İnsanlar yaşamlarını sağlamak için çalışmak zorundadır. Tabii bu tercihlerine göre ve okuma isteklerine göre işe başlama yaşlarını ve yıllarını etkilemektedir. Ülkemizde de kanunlar gereği 18 yaşından ufak bir işçi çalıştırılmamalıdır. Her bir işçi için ise sigorta yapılma zorunluluğu vardır. Neticesinde o kişinin hem sağlık güvenliği devlet tarafından karşılanabilsin, hem mağaza sahibi de güvence altında olabilsin diye bu sigorta yapılmalıdır. Bu sigortanın ise primi vardır. Sigorta yapılımı sadece o aylık değil aslında geleceğe yatırımdır. Neticesinde bizler insanlarız ve yaş almamızın önüne de geçemeyiz. Yaş aldıkça da bünyemiz zayıflar ve reaksiyonlarımız, gücümüz, konsantrasyonumuz geriye sarar. Bizler de doğal olarak bir genç gibi hizmet veremeyiz. İşten çıkarılma durumuzda gerçekleşir.

birevim faizsiz ev

Peki, İşten Çıkarılan Yaşını Almış Kişiler Nasıl Geçineceklerdir?

İşten çıkarılmak zorunda olan yaşını almış kişiler daha zor iş bulacaklarından, güvenceye ihtiyaçları vardır ve bu güvenceyi ancak devlet emeklilik sistemi ile sağlamaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar ise 2020 yılında erken emeklilik hakkı elde edebilmek için mücadelelerine doğal bir biçimde devam ettirmektedirler.

EYT 2020 Yılı Bütçesinde Olmayacaktır.

Maalesef olumlu değil, EYT 2020 bütçesinde kendisine fırsat bulamayıp, yer bulamadı.  EYT’ nin bu konuda baz aldığı 2020 yılının, ilk açıklamasını yapan Çalışma Bakanı Selçuk ise “Sizler de bilmelisiniz ki, emekliliği hak etmenin en temel üç şartı var. Bunlar sırasıyla net yaş,  net bir biçimde prim ödeme gün sayısı ve doğru bir biçimde gerçekleşen sigortalılık süresi.Bu şartlardan ötürü, emeklilikte yaşa takılanlar dediğimizde, yaştan dolayı emeklilik hakkını elde edemeyen kişiler var. Konuyu etraflıca ele aldık ve birden fazla alternatif üzerinden çalışıp rakamların hepsini net bir biçimde çıkardık.Çıkan rakamın yüksekliğinin yanı sıra sosyal güvenlik reformundan bir geri dönüşü ifade ettiği için ilke olarak bizlere uymamaktadır ve biz buna karşı çıktık. “Reformu geriye döndürmek aktüeryal dengenin sarsılması demek olacaktır.” diye açıklamada bulundu

EYT açılımı ne demektir? ve ne anlama gelmektedir?

8 Eylül 1999 tarihinde karar alınarak işleme geçirilen 4447 sayılı kanuna göre, emekli olma hakkı için prim gün sayısı ve çalışma yılı şartlarına yaş şartı da doğal olarak eklendi. Çıkan yasa nedeni ile emekli olmaya hak kazanmasına rağmen, yaş kısmında olan engele takıldığı için emekli olamayan kişilere EYT ile hitap edilmektedir. Doğal olarak ta EYT açılımı” Emeklilikte Yaşa Takılanlar” kelimelerinin ilk harfleri alınarak kullanılmıştır. Bu kararı almaları da hitap açısından bir hayli kolaylaştırılmıştır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

E Devlet Üzerinden SSK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Read Next

Faiz Oranını Yükseltti! Vakıfbank’tan 32 Günlük Vadeli Mevduat Kazancı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 2 =