Ev ve Konut Edinmede Faizsiz Sistemler

Hemen hemen hepimiz büyüklerimizden duymuşuzdur: ‘aman oğlum, aman kızım ilk önce başını sokacak bir ev al’. Lakin ev almak sözde durduğu kadar da kolay ve öncelik olarak ele alınacak bir olgu değildir. Bu sebeptendir ki, ev ihtiyacı olan kişileri ev sahibi yapmak adına ‘kişiler’ ya da ‘tüzel kişiler’ bir metodoloji içinde oluşturdukları yapılarla, çeşitli kampanyalar sunarak karşımıza çıkar. Başını sokacak bir ev al’ma ihtiyacının karşılanabilir olması demek, bu hayale herkesin ulaşabileceği anlamı da taşımıyor. Özel ya da devlet bankalarının tanımış olduğu düşük kredili konut kredileri birçok kişiyi ev sahibi yaparken, azımsanmayacak kadar kişi de edineceği konutun hayali ile gireceği borcun yükü arasında kararsız kalabilmektedir.

birevim faizsiz ev

Konut edindirme projesiyle yola çıkan gerek devlet gerekse tüzel kişiler, kararsızların yanı sıra çeşitli sebeplerden yardıma muhtaç kişileri de düşünerek kampanyalar düzenleyebilmektedir.

Kararsızların hayallerini gerçekleştirme adına faizsiz konut edindirme sistemiyle yola çıkan firmalar bunların başında gelmektedir. Bu firmalar, kişinin bütçesini ön planda tutar ve faizsiz konutu dilediği yerden alabilmesi imkanı sunar. Bu sistem firmaların kendisi tarafından ‘imece ve yardımlaşma’ olarak da tanımlanır.

Faizsiz konut sistemi dışında da Devlet de TOKİ faizsiz konut kredisi ile 3713 ve 2330 sayılı Kanunlar ile 5434 sayılı Kanunun 56, 45 ve 64. Maddeleri, 5510 sayılı Kanunun 47. Maddesi kapsamında şehit ailelerini ve yakınlarını, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini faizsiz konut sahibi yapmaktadır.

Bunun dışında da engelliler için de özel olarak sunulan bir çok hakların ekonomik anlamda bankacılık piyasasına da yansıdığı görülmekteyken, engellilere faizsiz konut kredisi uygulaması ise henüz mevcut değildir. Bu konuda yalnızca engellilere uygun krediler veren bankalardan söz edilebilir. Kriterleri en düşük olanların başında da yine devlet bankaları Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank bu konuda ön plana çıkmaktadır.

Kira ödemek kimi zaman başlı başına bir sorun haline gelebiliyor. Ev sahibi uğraşmak, asla sahip olamayacağın bir eve sürekli olarak para ödemek ve dahası istediğin gibi ev üzerinde değişim yapmamak insanları yorup üzebiliyor.

İşte bundan ötürü de hemen herkes kendi evinin sahibi olmak istiyor. Ama kimi zaman yeterince birikimin olmaması, kimi zaman çekilen banka kredisinin faizlerinin yüksek olması, kimi zaman bu her iki neden de insanları ev sahibi olmak noktasından uzaklaştırıyor. Ama artık böyle bir endişe duymaya gerek yok zira Birevim, Eminevim, Fuzulev gibi çok özel sistemler var. Bu sistemlerin en önemli özelliği İslami açıdan da önem taşıdığı gibi tamamen faizsiz bir sistem olması. Kişiler faiz ödemediği gibi, dini yaptırımlara da uymuş oluyorlar.

Sistem Nasıl İşliyor?

Üstte belirtilen her üç sistemde tamamen faizsiz. Dahası kişiler hangi ekonomik bütçeden olursa olsun sisteme istedikleri zaman dahil oluyorlar. Aylık olarak kendi bütçelerini yormadan ödeyecekleri rakamı belirliyorlar. Ayrıca toplam ev değerini de bu kurumlara bildirip, kaç ay ödeme yapabilecekleri de baştan belirleniyor. Tüm bunlar belirlendikten sonra kendileri ile aynı rakamı ödeyen insanlar ile bir havuza girip düzenli olarak ödeme yapıyorlar. Her ay yapılan çekilişlerde sıra kendilerine geldiği zaman da mülklerine geçip, ev için kalan rakamı ödemeye devam ediyorlar.

Kişinin durumuna göre arada peşin ödemeler olabiliyor. Baştan birikimlerini kişi sisteme dahil edebiliyor ki bu tamamen kişinin kendi kararı. Sistem tüm nihai kararları kişiye bırakıyor. Ayda 300 TL ödeyerek banka kredisi çekmeden rahatlıkla hayallerinizde olan eve bu sistem ile kavuşabilirsiniz.

Ev Alırken Bilinmesi Gerekenler

İster Birevim, ister Eminevim ya da Fuzulev fark etmeksizin ev alırken mutlaka çok iyi karar vermeli, çok iyi araştırmalı ve ondan sonra alım yoluna gidilmelidir. Ara katlar, güneş gören binalar, yalıtım sistemi yüksek olan yapılar tercih edilmelidir. Çok eski evlerden uzak durulmalıdır. Bunun yanında kişi kendi gereksinimlerine uygun her türlü abartıdan uzak ev alımı yoluna giderek işin ekonomik yönünü de düşünmelidir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

En İyi Ev Alma Yöntemi Faizsiz Yöntemdir

Read Next

Gayrimenkul Yatırımlar İçin Konut Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two − one =