Ev Sahibi Olmak Mı Kiracı Kalmak Mı?

Günümüz şartlarında aileler tarafından en çok sorgulanan sorulardan biri ev sahibi olmak mı kiracı kalmak mı sorusudur. Özellikle konu hakkında herkes farklı bir görüş bildirirken tam olarak bir birliğin sağlanmadığını söylemek mümkün olur. Kimileri emlak yatırımının oldukça karlı bir fikir olduğunu söylerken, kimileri ise emlak yatırımının kayıplı bir yatırım şekli olduğunu söyler.

birevim faizsiz ev

Ancak bu soruya cevap verebilmek için bütçe durumuna bakmak daha mantıklı olacaktır. Birikimler,  banka kredi durumu, istenen evin değeri vs. gibi konular bu konuda üzerinde düşünülmesi gereken durumlar arasında bulunur.

Ev Almanın Avantajları

Eğer yatırım konusunda bir konut almayı düşünüyorsanız, bunun sizin için büyük bir yararı olabileceği gibi çocuklar içinde iyi bir gelecek planı olacaktır. Birikim konusunda yeterli durumdaysanız almayı düşündüğünüz evi satın alarak bu şekilde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Ancak birikim konusunda eksiklikler bulunuyorsa, banka kredisi yöntemini tercih ederekte ev sahibi olabilirsiniz.

Ancak birikim konusunda yeterli olmayıp banka kredisi almayı düşünenlerin bilmesi gereken birkaç detay bulunur. Bankalar yalnızca ev değerinin %75’ine kadar kredi sağlamaktadır. Öte yandan hayat sigortası, ek masraflar, kredi tahsis ücreti gibi ek ücretlerinde ortaya çıkacağını unutmamalısınız. Bunun yanında faiz konusuda ön plana çıktığından, ev sahibi olmak biraz daha maliyetli bir hale gelebilir. Zira bu şekilde bankaya geri ödemeyi biraz daha fazla şekilde yapmış olacaksınız. Uzun vadelerde bütçe konusunda sıkıntı yaşayanlar için zor olabilir. Uzunca bir süre düzenli gelire sahip olacaksanız, banka üzerinden konut kredisi almanız bu nedenle daha mantıklı olacaktır.

Ev Sahibi Olmak mı, Kiracı Kalmak mı?

Kirada oturmak mı ev sahibi olmak mı sorusunu sıklıkla düşünen kişilerin geleceğide hesaba katarak karar vermesinde fayda var. Geleceğe dönük olarak bir yatırım fikri oluşturmak istiyorsanız ve her daim gelir elde edebileceğiniz bir yatırım planı düşünüyorsanız konut fikrinde karar kılabilirsiniz.  Kiralık evde yaşamak kira artışları nedeniyle biraz daha maliyetli olurken, bankadan alacağınız sabit geri ödemeli kredilerle ev sahibi olduğunuzda daha karlı çıkabilirsiniz. Öte yandan ödemeler sona erdiğinde ise bir ev sahibi olmuş olursunuz. Yani her açıdan ev sahibi olmak, iyi bir kredi planı üzerinden kiracı kalmaktan biraz daha avantajlı durumdadır.

Düzenli bir gelire sahipseniz ve bankalar tarafından kredi verme aşamasında en çok aranan konulardan biri olan kredi notunuz yüksek durumdaysa, konut kredisi almanız daha mantıklı olacaktır. Ancak halihazırda zaten yaptığınız farklı taksit ödemeleri bulunuyorsa ve bütçe konusunda zorlanacağınızı düşünüyorsanız, konut alma fikri biraz kötü bir fikir olabilir.

Kredi notundan kaynaklı olarak konut sahibi olma hayallerini gerçekleştiremeyenlerde, kredi notunu yükselterek bankaya tekrardan başvuruda bulunabilirler. Bankalar bu konuda kredi notunu yükseltmek için en çok kişinin mevcut borç durumu, faturaların zamanında ödenip ödenmediği vs. gibi detaylı konulara gözatmaktadır. Kredi almayı düşündüğünüz banka ile çalışmaya başlayarak, kredi notunun kısa sürede yükselmesine neden olabilirsiniz. Banka üzerinde vadeli hesap açarak birikim yapma, altın alım-satım, fatura ödeme, kredi kartı ödemeleri gibi konular kredi notunun hızla yükselmesine neden olacaktır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

Read Next

İstanbul’a 10 Bin Yeni Sosyal Konut

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × one =