Esnaflara Faizsiz Kredi Var mı?

Dönemsel olarak ülkemizde ki küçük esnaflara yani kobilere devlet destekli olarak düşük faizli veya faizsiz kredi imkanı sunuluyor. Genelde bu krediler ekonomik sıkıntıların olduğu dönemlerde, esnafın kendisini çevirebilmesi adına sunuluyor. Devlet destekli olarak sunulan bu krediler son dönemlerde giderek artıyor. Esnaflarda bu sayede nefes alıyor.

birevim faizsiz ev

Özellikle de salgın sebebiyle kapalı olan esnafların, hayatlarına devam etmesi açısından bu krediler ciddi öneme sahip oluyor. Yapılan açıklama ile 2021 yılı ortasında 40 bine yakın işletmeye kredi imkanı sunulacağı açıklandı. Bu kredi Hazine ve Maliyet Bakanı tarafından açıklandı. Bu konuda belirli bir şerit çizilmiş olsa da başvuruların ne zaman başlayacağı ve ne gibi şartlar isteneceği hala merak ediyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi Miktarı

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından 2021 yılında pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnaflara faizsiz kredi verileceği açıklandı. Bu kredinin ortalama miktarının ne kadar olacağı hakkında net bir bilgi olmasa da 30 bin TL’lik bir kredi esnaf başına verileceği tahmin ediliyor.

Toplamda 40 bin işletmeye bu hazırlanan paket sayesinde 20 milyarlık bir kredi imkanı sunulacağı açıklandı. Bu paket içerisinde birçok madde bulunuyor. Bunun sayesinde Halkbank üzerinden sağlanacak kredi ile birlikte insanların daha rahat ve istekli bir şekilde işlerini yapmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Esnafa 30 bin TL ile 500 bin TL arasında kredi imkanı sunulacaktır. Bu krediyi çekerken faiz uygulaması yapılmazken, 500 TL yıllık komisyon ücreti, 300 TL bloke tutarı, 100 TL kooperatif payı ve 360 lira ortalama hayat sigortası bedeli ödenmesi gerekiyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınabilir?

2021 yılında esnaflara faizsiz kredi imkanı sunuluyor. Krediler %0 faiz ile sunulacaktır. Bu krediler 30 bin TL ile 500 bin TL aralığında sunulacaktır. Ancak bu krediyi alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Önceden kredi alan, ödemeye devam eden ve hali hazırda kredi borcu bulunan esnafların bunu sıfırlamadan krediyi talep etmesine izin verilmiyor.

Sunulan bu krediden son 1 yıl içerisinde faaliyetini durduran hiçbir esnafın yararlanmasına da müsaade edilmiyor. Bu kredinin amacı krediyi kullanan esnafların gelişmesi, büyümesi ve faaliyetlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi olarak açıklandı. Bu kredi 1 Ocak 2021 tarihinde başlamış olup, 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecektir. Halkbank üzerinden verilecek olan kredinin kullanımı bu sayede mümkün kılınmaktadır.

Bu kredilerin aynı zamanda 6 ay erteleneceği de açıklandı. Bunu alabilmek için ustalık belgesi, unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları, genç girişimci olarak belirlenen sınıflara verileceği aktarıldı. Sizlerde bu krediden yararlanmak istiyorsanız şartları sağlayarak başvuruyu yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Esnaf Kredisi Faizli mi?

Read Next

Halkbank Esnaf Kredisi Devam Ediyor mu?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 12 =