Esnaf Kredisi Faizli mi?

Ülkemizin en küçük ticari faaliyet gösteren işletmelere esnaf denilmektedir. Kıraathane, berber, bakkal, terzi gibi faaliyet alanları genelde esnaf olarak görülmektedir. Bu insanların belirli dönemlerde nakdi ihtiyacı olabiliyor. Bu konuda ilk başvurulan nokta bankalar olmaktadır. Tabi esnaflar bu başvuru yaparken ilk akıllarına gelen sorular bu kredilerin faizli mi faizsiz mi olduğu oluyor.

birevim faizsiz ev

Talep eden esnafa ve talep edilen noktaya göre bu durum değişebiliyor. Günümüzde devlet destekli olarak faizsiz esnaf kredisi sunuluyor. Pandemi sebebiyle sunulan bu krediyi almak isteyenler gerekli şartları sağlamaları durumunda başvurularını rahatça yapabilirler. Buna uygun olmayanlarsa normal ihtiyaç kredisine başvurabilir. Bu kredi piyasa faizleri üzerinden belirlenen kredi oranıyla sunuluyor.

Esnaf Kredisi Nereden Çekilebilir?

Esnaflar eğer belirli şartları sağlıyorsa tüm bankalardan kredi çekebilirler. Yani kamu veya özel fark etmeksizin sizlerde herhangi bir bankaya evraklarınız ile başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilirsiniz. Her esnaf belirli bir kredibilite oranına sahiptir. Bunun üzerinde yapılan kredi taleplerinde kefil veya taşınmaz mal tabusu talep edilebilmektedir.

Esnaf kredisini faizsiz bir şekilde kullanmak isteyenler başvurularını Halkbank üzerinden yapmalıdır. Çünkü bu banka tarafından devlet destekli olarak kredi kullanma imkanı sunulmaktadır. Sizlerde bundan yararlanmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken doğru başvuruyu yapmak olacaktır. Tabi başvurunuzun onaylanması için sizden istenen şartları sağlamanız önemli olacaktır.

Esnaf Kredisi Başvuru Şartları

Esnaf kredisi almak isteyenlere Halkbank tarafından devlet destekli olarak faizsiz kredi imkanı sunuluyor. Bu krediden sizlerde yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken istenilen başvuru şartlarını öncelikle sağlamanız gerekiyor.

En az 3 aydır faaliyetlerini sürdüren bir esnaf olmalı ve gerekli odalara kaydınızın bulunması gerekiyor. Bu bilgiler sizden isteniyor. Yani en azından 2021 Ocak ayından başlamış olan bir esnafın Mayıs ayına kadar gelebilmesi gerekiyor.

Bu şartı sağlayanlar başvurularını rahatça yapabiliyor. Başvurunuzu şubeden, ATM’den, telefon, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapmanız mümkün kılınıyor. Sizlerde buna dikkat ederek başvurunuzu yapabilir ve kredinizin onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Dikkatli olunması durumunda sizlerin bundan keyif alacağını söylememiz doğru olacaktır.

Esnaf Kredisi Hesaplama

Esnaf kredisini faizli olarak alacaklar öncelikle bunun hesaplamasını yapmalıdır. Ziraat Bankası, Halkbank, Denizbank ve Vakıfbank gibi kuruluşlar esnaflara daha uygun krediler verirken, düşük faiz oranlarıyla bunu yapıyor. Bunlar arasından birisini veya başka bir bankayı tercih etmeden önce hesaplama işlemini yaptırmanız gerekiyor.

Gerekli şartları sağlamayan bir bankadan kredi talebinde bulunarak yüksek faizli bir krediyi tercih edebilirsiniz. Bankalardan kredi başvurusunda bulunmadan hesaplamasını yapmalarını ve sizlere gerekli ödeme planını sunmaları gerektiğini unutmayın. Bu bilgileri aldıktan sonra hesaplama işlemini aşmak ve doğru kararı vermek daha basit olacaktır. Bundan sonra geriye sadece bazı prosedürleri tamamlamak kalıyor.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Giresun Kredisiz ve Taksitle Ev Alma Fırsatı

Read Next

Esnaflara Faizsiz Kredi Var mı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 5 =