Engelliye Ev Müjdesi! Engelli Kampanyaları

Her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Toki’den ev sahibi  olabilir. En az bir yıl oturduğunuz bir bölgeden ev satın alabiliyorsunuz ve her kişi hayatı boyunca Toki’den sadece bir kez ev satın alabiliyor. Üzerinize herhangi  bir mal varlığınız yoksa başvurabilirsiniz. Toki sistemi alt gelir düzeyine sahip kişiler için tasarlanmış ve devlet tarafından kurulmuş bir sistemdir.

birevim faizsiz ev

İlk dönemlerde kaynak yetersizliği çok verimli  olmayan sistem 2002 yılı itibarı ile daha aktif şekilde ev sahibi yapmaya başlamıştır.

Elbette alt gelir yada orta gelirli vatandaş için Toki çok büyük bir avantajdır ancak birde engellilerimiz var ki;  devlet bu kişileri  unutmadı ve engelli vatandaşlarına artı bir avantaj sundu.  Toki hayatı engelli olarak geçiren vatandaşlara %5 kontenjan ayırarak yüzleri  güldürdü.

Engelli Kampanyasından Faydalanabilmek için Hangi Şartlar Gerekiyor.

Toki yaptığı projelerde malül olanlar, dul ve yetimler, istiklal savaş gazilerine, kore gazilerine, kıbrıs hizmet gazilerine, şehit ailelerine ve en az %40 özürlü vatandaşlara projelerinde ayrılacalık sunacak bu kapsamda engellilere %5 kontenjan ayırdı. Başvuru yapabilmeniz için aşağıdaki şartları karşılıyor olmanız gerekiyor.

 • Aynı evde yaşadığınız kişiler yani hane halkı gelirinin 2600 TL’yi geçmediğini kanıtlayan belge,
 • Engelli yada özürlü vatandaşların; Engelliler İdaresi tarafından verilen kimlik kartını göstermesi   Bunun dışında yetkili bi hastaneden alınan sağlık heyet raporu (en az %40 özürlü olduğuna dair) ibraz edilmesi gerekiyor.
 • Toki hak sahiplerini kura ile belirliyor.

Konutun bulunduğu şehre göre yaklaşık 288 TL’den başlayan taksitler ile ev sahibi olabilecek engelli vatandaşlar başvurularını Halk Bankası şubelerine yapabiliyorlar.

Gelir seviyesi düşük engelliler için ev imkanı sağlayan TOKİ “toplu konut idaresi” sunduğu bu sistemde mutlaka ev size çıkacak diye bir kaide yok aslında.  Örneğin Kayseri’de TOKİ 500 adet konut yapmışsa bunu 100 tanesini gelir seviyesi düşük engellilere ayırıyor.  Bu kampanya için 700 kişi başvurdu ise o zaman çekiliş ile hak kazanana kişiler evlerini  alabiliyorlar.

Sonrasında ise 150 -200 türk lirasından taksitler ile ev sahibi  oluyorsunuz.  Bu evlerin yapıları genelde 65 metrekara 2+1 yani  bir salon ve iki oda gibidir.

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında Engelliler İçin Güzel Haberler

Güzel haberler bununla da sınırlı değil. 2019 Cumhurbaşkanlığı yıllık programında engelli vatandaşlarımızı da unutmadı. Yaşlı, öğrenci, dar gelirli ve engelli olarak nitelendirilen dezavantajlı kesim için 81 ilin sosyal analiz haritası çıkarılarak ihtiyaçlar tespit ediliyor ve engelliler bu sosyal analiz haritasında ilk sırada yer alacak gibi görünüyor.

Engelsiz, sağlıklı, güvenli, çevre ve çocuk dostu konut alanları geliştirmeyi planlayan cumhurbaşkanlık yıllık programı merakla bekleniyor.

Hepimizin ev sahibi  olmak gibi  bir hayali vardır. Bu hayali gerçekleştirmek adına Toki’nin indirimli konutları güzel bir imkan sağlamaktadır.  Devlet elinden güvenli bir sistemde ev sahibi olabilirsiniz.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Ev Almanın Kolay Yolu Nedir? Nasıl Kolay Ev Alınır?

Read Next

Dask Sorgulama ve Dask Poliçe Numarası Nereden Öğrenilir?

7 Comments

 • Engelli maaşı taksiti ödemeye yetmese bile veriliyor mu konut? Birde % kaç engelli raporu olması gerekiyor?

  • Merhaba Halil Bey,
   Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az %40 engelli raporu sahibi olmak gerekir.

 • Kardeşimin %55 engeli var, bir araştırayım bende düşünebilirim bu imkanı halen devam ediyorsa 🙂

 • Hane halkı gelirine mi bakılıyor yoksa engelli bireyin gelirine mi?
  Çalışmayan bir engelli için hane halkına bakılması daha makul geldi bana

  • Merhaba Burak Bey,
   Bu durumda engelli kişinin çalışıyor olması gerekiyor. Engelli kişinin gelirine bakılarak kredi veriliyor.

 • Engelli kişi çalışmıyorsa emekli babası veya annesi hakkı kullanabiliyor mu oğlu için? Araçlarda olan durum gibi?

  • Merhaba Muhammed Bey,
   Engelliye ev kampanyasında engelli kişinin çalışıyor olaması başvuru şartları arasındadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =