Engelli Araç İndirimi, Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Karşıdan karşıya geçen yaşlı veya engelli insanlar için trafik işaretleri, 1981 yılında bir çocuk yarışmasının ardından ilk kez İngiltere’de uygulanmaya başladı.  Bu kolaylık yeterli olamazdı ve engelliler araç kullanmaya başladı.

birevim faizsiz ev

Kanuni düzenlemeler ile hayatlarını kolaylaştırmak için çalışan devlet kurumları Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden araç satın almalarına olanak sunuyor.

Engelli İndirimi İle Araç Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Öncelikle, 1.6 motor gücünün üstünde araç alamazsınız. Kurallardan biri bu ve aracı aldıktan sonra 5 yıl içinde yeni bir araç alırsanız ÖTV indirimi kullanamazsınız. Sadece sıfır km araç alabilirsiniz.  Yani hiç kullanılmamış bir araç satın alabilirsiniz.  . 2. el araçlarda bu şekilde bir indirim uygulanmıyor. .

Engellilik oranına göre de indirim oranları değişkenlik gösteriyor.

Eğer %90’ın üstünde engelli olduğunuza dair raporunuz varsa; aracı alabilirsiniz ancak ehliyet zorunluluğu yoktur.  Çünkü aracı şoför ya da yakınlarınız kullanacaktır.  Elbette aracı kullanacak kişinin araç alınırken kaydedilmesi gerekiyor.

Eğer %40 engelli raporuna sahipseniz; Tam teşekküllü hastaneden alınmış bir rapora sahipsiniz değil mi?  H sınıfı ehliyetinizi yanınızda bulundurun.  Bu ehliyette bildiğiniz gibi özel bir kod bulunuyor ve bu şekilde aracı kullanabilirsiniz.

ÖTV avantajını kullanmak için kursları ve sınavları geçmeniz gerekiyor. Ötv muafiyeti için H sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor.

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Son yıllarda engelli bireyler toplumda daha fazla yer edinerek daha fazla araç edinmeye başladı. Şüphesiz araç kullanmak kendilerini birçok handikaptan kurtarmaktadır. Engelli ehliyetin nasıl alınır? Hangi belgeler isteniyor?

İlk şart 2 yıllık bir A2 sınıfı ehliyetine sahip olmanızdır. Çünkü artık ehliyetinizi almadan 2 yıl geçici ehliyete sahip oluyorsunuz.

  • A ve B sınıfı bir ehliyet almak için 18 yaş sınırı bulunuyor.
  • Tekerlekli bir motosiklet alacaksanız 21 yaşında olmanız şartı aranıyor.

Sağlık raporunuzu aldıktan sonra, artık başvuruya hazırsınız.  Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç konuyu size hatırlatmak isteriz;

  • Belediyeye ait park olanaklarından ücretsiz faydalanabilirsiniz.
  • Alışveriş merkezleri gibi birçok yerde engelliler için özel alanlar ayrılır,
  • Engelli araçları ödünç verilemez, dikkat edin.
birevim faizsiz ev

Read Previous

Evinize Parke Döşerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Husus

Read Next

Emlak Brokerı Ne İş Yapar?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =