Emekliye 83.000 TL’ye Ev Alma Fırsatı

Kim ev sahibi olmak istemez ki? Bugün kira ödemek insanların yaşamında başlı başına bir sorun haline gelebiliyor. Öyle ki kimi zaman insanlar emekli olsa bile hala ev sahibi olamıyor. İşte bunu gören Türkiye Cumhuriyeti Devleri de belli başlı bazı illerde sadece 83 bin Türk Lirasına emeklilerin ev sahibine olanak veren bir proje hazırladı.

birevim faizsiz ev

Kriterleri karşılayanlar böylece kolayca ev sahibi olacak. Kendi evlerinde gönüllerince oturabilecekler. Kimi kentlerde başvuru süresi bitmiş iken kimi kentlerde hala devam ediyor.  O yüzden hala ev sahibi olmayan emeklilerin süre dolmadan koşulları uygun ise son derece uygun rakamlı olan bu evlere başvuru yapmalı.

Hangi İllerden Ev Alınabilecek

Son derece uygun fiyatlarda olan bu evler ülkemizde sadece 36 il içinde satışa sunulmuş durumda. Bu iller şunlar: Afyonkarahisar, Ankara, Artvin, Burdur, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak.

İstenen ve Aranan Koşullar

Emekli olanlardan TOKİ’den ev almak isteyenler de aranan temel koşullar şunlardır:

  • Kendisi, eşi ya da çocukları üzerine herhangi bir mal varlığının bulunmaması
  • Daha öncesinde TOKİ’den herhangi bir ev almamak ve TOKİ ile ev alımı için irtibata geçmemiş olmak
  • Ev için başvurulan kentte en az bir yıldır yaşıyor olmak
  • TOKİ ile ilgili bankalar olan Halkbank ya da ZiraatBank’a ilgili tarihler arasında başvuruda bulunmak

Diğer Bilinmesi Gereken Hususlar

Kişiler TOKİ’den ev alacakları zaman evi satın aldıktan sonraki ilk 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Ama sonrasında karar değiştiremezler. Satış sırasında ev alan ile ilgili kurum arasında satış sözleşmesi yapılır. Her yıl yaşanan enflasyon oranına göre Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kere aylık ödenen rakamlara zam gelir. Bunun yanında evin durumuna göre baştan yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişen oranlar ile peşinat ödenmesi gerekmektedir.

Yine duruma ve bulunan ile göre vadeler değişmekle beraber 96 ay ile 240 arasında vadeler ile evin alınması mümkündür.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Read Next

Faizsiz Konut Projeleri İle Ev Sahibi Olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − three =