Cumartesi / Pazar Günü Noterler Açık Mı?

İnsanların her geçen gün ihtiyaçları artmaktadır ve bu ihtiyaçlara bağlı olarak bir mülk veya araba veya arsa sahibi olmak isterler tabii ki bunlar için de para gerekir. Para konusunda da güven meselesini ancak ülkemizde devletimizin verdiği hizmet sayesinde gerçekleşmektedir. Bu konuda da ancak bizlere noterler yardımcı olabilir. Ancak maalesef, tüm dünyayı etkisi altına alan korona-virüs salgını bir çok şeyde olduğu gibi bunu da etkilemektedir. Bu etki öncesinde ihtiyaç gereği bulunan nöbetçi noterleri de bir hayli etkilemektedir. Negatif etki bizlerin noter ihtiyacını karşılaştırmasını da bir hayli zorlaştırmaktadır. Ancak insanlar bu işsiz kalabildikleri dönemde noterlere daha çok ihtiyaç duymak zorunda kaldı ve bu durum git gide kötüye sardı. Tabii bu yoğunlukta insanların kafasında ister istemez Cumartesi/Pazar günü noterler açık mı? Sorusunu yanında getiriyor.

birevim faizsiz ev

Koronadan Önce nasıldı?

Nöbetçi noter uygulaması eskiden baya büyük ilgi görmüş, vatandaş hafta sonu da işlemlerini yapma imkânına kavuşmuştu ve mutluydu. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında gerçekleştirilmiş olan, imzalanan ortak protokol kapsamında Cumartesi ve Pazar günleri uygun olan ve belirlenmiş olan noterler üzerinden nöbetçi noterlik hizmeti verilmeye kararlanmıştı.

No Noterler Ne Olacak?

Kişiler tarafından son derece yoğun ilgi gören nöbetçi noter sistemi yoğun bir biçimde beğenilmişti ve nerede ise hafta içerisinde çok daha yüksek bir şekilde işlem yapılmaya uygun görülüyordu. Maalesef 2020 yılında yayılan koronavirüs salgını ve hastalığın pandemi ilan edilmesi günlük alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Ülkemizde Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği arasında yapılan toplantılar sonucunda alınan koronavirüs tedbir kararları kapsamında nöbetçi noterler doğal olarak kapatılmıldı.

Hafta Sonu Noterler Kapalı Olacak mı?

Ülkemizde maalesef koronavirüs vaka sayısının yeniden 30 bin rakamının üzerine çıkması üzerine alınan yeni önemlerin kararları kapsamında,  hafta sonu ülkemiz çoğunluğunda sokağa çıkma yasağı uygulaması net bir şekilde başladı.

Bu nedenle maalesef kapalı olan nöbetçi noterleri açılması ihtimali de acı bir biçimde sonlanmıştır. Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında dikkatle alınan kararlar nedeni ile noterler Cumartesi ve Pazar hizmet verememeye devam etmektedirler. Noterlik işlemleri olan kişiler ancak istedikleri bu işlemlerini hafta içerisinde açık olan noterlikler üzerinden halledebileceklerdir.

Korona-Virüs Bitince Uygulamalar Nasıl Olacaktır?

Ülkemizde Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği tabii ki bu durumu göze alacaktır. Şu anlık görülen tablo ile zor olacaktır. Ama koronavirüs salgını bitince bir çok şey normale dönerse yapacakları toplantı ile nöbetçi noterler de normal çalışma düzenlerine dönebileceklerdir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Kiracı Kirayı Bankaya Yatırmazsa Ne Olur?

Read Next

E Devlet Üzerinden SSK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =