Çiftçi Desteğinin Şartları, Çiftçi Kredisi Alma

Bir iş kuracağımız zaman gerekli finansal kaynağı sağlayamadığımız durumlarda, yeterli sermayeyi elde edebilmek için bir kaynak arayışı içerisine gireriz son zamanlarda en çok tercih edilen finansal kaynaklar arasında da bankaların verdiği krediler bulunmaktadır. Bu krediler hem sizin işi kurmanız için gerekli olacak sermayeyi elde etmenize yardımcı olacak hem de geri ödemeli olan bu kredileri taksitlendirirken, size uygun ortalama gelirinize göre taksit ve faiz seçenekleri sunuyor.  Tabi bankaların kredi vermek için istediği koşulları sağladığınız zaman kredi alabileceğinizi de unutmayınız. Bu yazımızda bizde bankaların çiftçiler için sağladığı krediler ve bu kredilerin şartlarını, kolaylıklarını yazdık bu yazımızda aşağılarda bunları bulabilirsiniz. İşte çiftçilere sağlanan krediler ilgili her şey;

birevim faizsiz ev

Kimler Tarım Kredisi Alabilir?

Tarım kredisi çiftçiye veya tarım ile uğraşıp bu şekilde geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlarımıza işlerinde kolaylık sağlaması için verilen kredidir. Bu işlerle uğraşan çalışanların ve ş verenlerin en çok tercih ettiği kredi türü de tarım kredileridir. Çiftçiye oldukça kolaylık sağlayan bu kredi türünü her banka kendi kriterlerine göre belli şartları sağlamanız koşulunda sizlere verebilir.

Çiftçilerin bu krediyi aldıktan sonra geri ödemesi yönünde de onlara birçok kolaylık sağlanır ve geri ödeme zamanı çiftçinin ekip biçtiği tarım ürününe göre hasat zamanı bittikten sonra yapılabilmektedir. Tarım kredisini bu işle uğraşan ve maddi yönden yeterli olmayan herkes bu krediler için başvuru yapabilmektedir.

Başvurunuz onaylandığı zaman kredi alabilirsiniz. Bunun dışında başvuru yapabilmek için kredi alacağınız bankanın ortaya koyduğu koşulları sağlayıp, gerekli gördüğü belgeleri temin etmeniz gerekmektedir.  Bunların hepsini yaptığınız zaman tarım kredilerinden faydalanmaya hak kazanabilirsiniz.

Tarım Kredisi Nerelerden Alınmalıdır?

Tarım kredisi her geçen gün azalan üretimin güç kazanması ve devamlılığının sağlanabilmesi açısından çiftçilere verilen kredi türüdür. Bu kredi türünü kolay ödeme seçenekleri ile bankalardan alabilirsiniz. Bunun yanında Tarım Kredi ve Kooperatiflerinden de alabilirsiniz.

Peki, bu kurumlardan nasıl kredi alabilirsiniz? Öncelikle bankalardan nasıl kredi alınır biraz ondan bahsedelim. Daha önce sadece özel bankaların sağladığı bu kredi avantajlarını, son zamanlarda çiftçilerin oldukça desteğe ihtiyacı olmasından dolayı, devlet destekli bankalarda vermeye başlamıştır. Devlet destekli bankalar ve özel bankalar arasında bu sayede bir rekabet oluşmaya başlamış ve bu durumdan çiftçilerimiz oldukça kârlı çıkmaya başlamıştır.

Bankalardan tarım kredisi almak ise oldukça kolaydır. İstenilen belgeler ve şartlar sağlandığı sürece tarım kredisi alabilirsiniz. Bu şartlar ve belgeleri yazımızda bulmanız mümkündür. Tarım Kredi Ve Kooperatiflerinden tarım kredisi nasıl alınır bir de buna bakalım.

Tarım kredi kooperatiflerine kayıtlı olan tüm çiftçilerimiz buradan kredi alabilmektedir. Hemen hemen her ilçede belde de hatta kasabada bile şubesi bulunan bu kurumun, çiftçilere sağladığı birçok kolaylık vardır. Bu yüzden çiftçi dostu olarak bilinmektedir. Çiftçilerin erişiminin de kolay olmasından dolayı çiftçilerin çoğunun tercih ettiği kurumdur. Çiftçilere her türlü olanağın sağlandığı ve bu yönde her türlü desteğe açık ve tamamen çiftçilere odaklı bir kurumdur.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır Ve Şartları Nelerdir:

Son zamanlarda çok fazla desteğe ihtiyaç duyan çiftçilerimize işlerinde kolaylık oluşturacak sermayeyi sağlamak için verilen bu kredinin şartlarından biri olan ve önemli, şartı da diyebileceğimiz şey tarım yaptığına dair çiftçilik belgesinin olmasıdır. Bu belge olmadığı takdirde hiçbir şekilde tarım kredisi almanız mümkün değildir. Bu belge sizin tarımla uğraştığınızı kanıtlayan belgedir. Ve hiçbir banka hiçbir kurum bu belge olmadığı zaman size tarım kredisi vermeyecektir. En gerekli şart budur. Bundan sonra gelecek her şey için öncelik bu belgenin olmasıdır. Diğer tarım kredisi şartları ise aşağıdaki gibidir;

 • Bu şartlar bankadan bankaya kurumdan kuruma değişse de genel olarak tarım kredisi için istenen şartları topladık ve yazdık. Bazı bankların özellikle devlet destekli bankaların bu kredi için belli bir yaş sınırı şartı bulunmaktadır. Bu yaş sınırına göre 18 yaşını doldurmuş olmak şartı ile çiftçilik belgesine sahip olan herkes tarım kredisi alabilmektedir.
 • Tarım kredi kooperatiflerinden faizsiz çiftçi kredisi alabilmeniz için de belli bir yaş sınırında olmalısınız. Bunun şartı ise genç girişimcilere yönelik bir tarım kredisi olmasıdır.18 – 30 yaş arasındaki ve çiftçilik belgesine sahip olan genç girişimciler bu kredi avantajından faydalanabilmektedir.
 • Yine tarım kredi kooperatiflerinin kredi şartlarından biri de bu kuruma üyelik yaptırmış olmanızdır. Ayrıca deneyimli çiftçilere daha çok kolaylık sağlanmaktadır. Üyelik yaptırdığınız taktirde birde çiftçilik belgeniz varsa bu kurumdan kredi alabilmektesiniz.
 • Bankalardan tarım kredisi alabilmeniz için üstteki şartların hepsini sağlamanız gerekmektedir. Bunun yanında ise kredi notunuz çok önemlidir. Eğer kredi notunuz kötü ise veya her hangi bir kredi borcunuz varsa bankalardan tarım kredisi alabilmeniz oldukça zordur. Bankalar diğer kurumlara göre ödeme seçenekleri yönünden daha avantajlı olduğundan dolayı çok daha fazla tercih edilebilmektedir.
 • Bankaların çiftçiler için bu konuda ürettiği kampanyalar doğrultusunda da şartlar değişiklik gösterebilmektedir. Bu kampanyalar diğer kredi seçeneklerinden çok daha avantajlı olabilmektedir. Sermaye açığınız çok fazla ise ve ihtiyacınız da bu oranda fazla ise bu kampanyaların koşullarını sağlayarak daha avantajlı kredi seçenekleri oluşturabilirsiniz.

Tarım Kredisi Alındığı Zaman Kişi Ve Kurumlar İçin Gerekli Evraklar:

Tarım kredisi alınırken diğer tüm kredi işlemlerinde hatta resmi kurumlarda yapılan diğer tüm işler gibi bu işlemlerde belli başlı belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin temin edilmesinin nedeni tamamen güvenlik amaçlıdır. Kurumların, kişilerin ve kuruluşların bu belgelere dayanarak kredi alacak kişiye karşı kendi haklarını korunması amaçlıdır. Aynı şekilde kredi alacak kişide bu yönde kendini sağlama almış bulunacaktır. Bu belgeler kişiler için ve kurumlar için farklılık göstermekle birlikte bu belgelerin hepsini ayrı ayrı bu yazımızda bulmanız mümkündür. İşte tarım kredisi için gerekli olan belgeler;

Tarım Kredisi Alacak Kişilerin Sağlaması Gerektiği Belgeler:

 • Kimlik fotokopisi ( sürücü belgesi veya pasaport da olabilir) ve kimliğin orijinal hali
 • Çiftçi olduğunu ve tarımla uğraştığını gösteren çiftçilik belgesi
 • Üretim yaptığınızı gösteren ve tarımsal işleri yürüttüğünüz yerin tapusu
 • Mal bildiriminizi gösteren beyan ipotekli ipoteksiz tüm mallarınızın içinde olduğu beyan belgesidir.
 • Faaliyet ve hasılat biriminizi gösteren en az 3 yıllık rapor, bilanço

Tarım Kredisi Alacak Olan Kurumların Sağlaması Gerektiği Belgeler:

 • Kurumun başındaki kişinin yetkilerini gösteren belge
 • Kurumun başındaki kişinin kimlik fotokopisi
 • Tarım kredi kooperatiflerine kayıtlı olduğu gösteren belge ve odaya kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Kurumun vergilerini düzenli bir şekilde ödediğine dair belgenin oluşturulması, vergi levhası
 • Yetkili kişinin noterden onaylı aldığı imzası
 • Kurumlar için oluşturulan ana sözleşmenin aslı ve fotokopisi
 • Kurumun faaliyetlerini gösteren en az 3 yıllık bilanço örneği
 • Üretim yaptığınıza dair olan çiftçilik belgesi
 • Mal bildirimini gösteren belge
 • Tarımsal üretime dayalı işletmenizi gösteren tapu ve belgelerin hepsi tarım kredisi almanız için gerekmektedir.
birevim faizsiz ev

Read Previous

Yasal Takip Başlatılan Kredi Borcu Ne Olur?

Read Next

Yeni Evli Çiftler İçin Dekorasyon Önerileri

8 Comments

 • 3 yıldan fazla değilse çiftçiliği yine de faydalanabiliyor mu acaba?

  • Merhaba Sevgi Hanım,
   Kredi koşullarında 3 yıl şartı bulunmamaktadır.

 • Bu desteği ne kadar süre alabiliyoruz tek seferlik mi yoksa her sene alabiliyor muyuz?

  • Merhaba Hüseyin Bey,
   Bu destek her sene çiftçilerimize sunulan bir destektir.

 • Çiftçi desteği halen devam ediyor mu? Yılın ne zamanına kadar başvurulabiliyor?

  • Merhaba Mahmut Bey,
   Her sene çiftçi desteği açıklanıyor, tam tarih veremeyiz açıklamanın ardından başvurmalısınız.

 • Çiftçi destekleri şu an ülkemiz için çok önemli çünkü ülkemizde tarım son zamanlarda çok düşüşte

 • Çiftçi desteği almak şu süreçte çok daha önemli oldu gerçekten tarımla uğraşanlar için 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + seventeen =