Brüt Alan Nedir?

Konut sahibi olmak isteyen insanların aklında brüt alanın ne olduğuna dair sorular bulunmaktadır. Bilhassa brüt alan ve net alan nedir sorularının cevaplarının herkes tarafından çok merak edildiğini söylemek gerekir.

birevim faizsiz ev

Herhangi bir dairenin alanı; brüt ve net olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Brüt alan nedir sorusuna daireden bağımsız bölümlerin toplam alanı cevabını vermek mümkündür. Net alan; dairenin süpürülebilir alanı olarak ifade edilmektedir. Brüt alan ise net alanın dışında kalan oda bölümleri, sosyal tesisler, otopark, asansörler, apartmandaki hol ve yangın merdivenleri gibi alanları barındırmaktadır. Bir başka deyişle, brüt alan, bir binanın içerisinde kalan tüm alanların toplamı cevabı verilebilir. Dairenin söz konusu katta kapladığı toplam alan olduğunu söyleyebiliriz.

Brüt Alan Nasıl Hesaplanır?

Brüt alan nedir sorusuna cevap verdikten sonra hangi alanların brüt alana dahil olduğunu belirtmek gerekir. Bu noktada, brüt metrekare içerisinde birçok alanın olduğu bilinmektedir. Dairenin içinde bulunan balkon, dairenin kullanımındaki teraslar, duvarların izdüşüm olarak yarattığı alanların da brüt alan içerisinde bulunması söz konusudur. Ancak, brüt alan, kendi içerisinde birtakım bölümlere ayrılmaktadır.

Brüt alanın iç ve dış brüt metrekare olarak bölümlere ayrılması söz konusudur. Dış brüt metrekare; bir evin toplam inşaat alanı içerisindeki payı olarak ifade edilmektedir. İç brüt metrekare ise bir evin katından düşen pay olarak bilinmektedir. Dış brüt metrekare içerisinde sosyal tesislerin, otoparkın ve deponun da olduğunu söylemek gerekir. İç brüt metrekarede asansörler başta olmak üzere merpen, havalandırma boşlukları, koridor gibi kısımlardan alınan paylar da bulunmaktadır. Sonuç olarak, konut almayı düşünüyorsanız brüt alan nedir konusunu detaylı olarak bilmek zorundasınız!

Brüt Alan Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

Brüt alan hesaplamak isteyenlerin komşu iki kenarın çarpımına ihtiyaç duyması söz konusudur. Herhangi bir evin brüt alanı; iki kenarın çarpılması sayesinde hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra, brüt alan hesaplarken evde birleşen iki duvarın metre ile ölçülmesi, ardından bu değerlerin birbiriyle çarpılması gerekmektedir. Bu sonuç; yaşam alanlarının brüt metrekaresine denk gelecektir. Brüt alan hesaplaması sayesinde konut alımlarında daha dikkatli davranılması söz konusudur.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Read Next

Çatı Katı Modelleri Nelerdir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + sixteen =