Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkasına ait tapu bilgileri sorgulaması neden gereklidir? Aslında günümüzde özellikle büyük şehirlerde emlak sahiplerinde bazen aileden kaynaklı karışıklıklar olabiliyor.  Bir evi beğendiğinizde başkasına ait tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır? Bilmek önemlidir. Çünkü satın almaya gittiğiniz evin tapuda başka bir sahibi ya da sahipleri de çıkabilir. Yâda krediden ötürü el koyulmuş olabilir.  Değil mi?

Tapu Bilgilerini Nasıl Sorgulayabiliriz?

İnternet üzerinden e-devlet tapu bilgileri sorgulama ile kolaylıkla kendinize ait tüm mal varlığınızı listeleyebilirsiniz.  Ancak farklı birine ait mal varlığı bilgisine ulaşmanız imkânsız olmasa bile, biraz zor ve ekstra bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Başkasına Ait Tapu Bilgilerini Kimler Sorgulayabilir? 

e-devlet tapu bilgileri sorgulama ile kolaylıkla adınıza kayıtlı tüm taşınmazları öğrenebilirsiniz. Ancak başkasına ait tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır?  Bu konuda size iyi haberler veremiyoruz.  Çünkü bunu sizin yapmanız kesinlikle mümkün değildir.

Ancak umutsuz olmayın, Türkiye barolar birliğinin sayfasında görebileceğiniz gibi; Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile anlaşan Türkiye Barolar Birliği Takpas Sorgulama Sistemi ile bunu başarabiliyor.

Takpas Sorgulama Nedir? 

Takpas; Türkiye Barolar Birliği ve Tapu Kadastro Birliği arasındaki  anlaşmaya istinaden avukatların sorgulama yaparak kişilerin mal varlıklarını listeleyebildikleri sisteme verilen isimdir.

Takpas sistemini yetkili avukatlar giriş yaparak sorgulayabiliyor. Elbette bir bedel karşılığı bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Kontör karşılığı sisteme giriş yapan avukatların belirlenmiş net bir liste fiyatı yok, o yüzden size ne kadara bu işlemi yapabileceğinize dair bir fiyat veremiyoruz. Ancak sürekli çalıştığınız bir avukat varsa size cüzi bir fiyat karşılığı yardımcı olacaktır.

Takpas Sorgulaması Nasıl Yapılır? 

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile yapılabiliyor.  Ardından avukatınız UHAP şifresini kullanarak işlemi gerçekleştirebiliyor. Kontör yükleyerek bu işlem yapılabiliyor.

  • Taşınmaza ait Tapu Kaydı Görüntüleme
  • Maliğe Ait Taşınmazları Listeleme
  • Taşınmaza ait Tapu Kaydını Görüntüleme

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Türkiye Barolar Birliği arasında imzalanan protokol ile Avukatlarımız TAKPAS üzerinden müvekkillerinin ve davalıların dava konusu tapuya kayıtlı bilgilerini ve icra dosyalarında gerekli olan tapu kayıt bilgilerini sorgulayabilirler.

Önceki

Dünyanın En Güzel 10 Prefabrik Evi

Sonraki

Ev Alırken Faiz Ödemeyin!