Ayni Hak Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Ayni Haklar mülkiyet sahibi olan özel ya da tüzel kişiliklerin mülk üzerindeki haklarını temsil eder. Ayni hakların çeşitlilikleri vardır. Bu yazımızda Ayni Hak Nedir, Çeşitleri Nelerdir?Sorularına hep birlikte yanıt bulacağız.

birevim faizsiz ev

Ayni Hak Nedir?

TDK ( Türk Dil Kurumu ) sözlüğünde Ayni hak, Taşınır ya da taşınmaz mallar üzerinde doğrudan sahiplik yetkisi veren ve birçok kuruma ve insanlara karşı ileri sürülebilen haklardır. Yasal anlam olarak Ayni hak tam olarak sahiplilik hakkıdır. Sahip olunan taşınmaz ya da taşınabilir mülkler üzerinde egemenlik iddia edilen ve bunu belgeleyen bir haktır.

Ayni Hak Nedir, Çeşitleri Nelerdir?Ayni Haklardan bazıları sınırsız haklar verirken bazılarının ise sınırlı derecede hakları vardır. Hakların sınırı ve ya sınırsızlığı elde ettiğiniz Ayni Hakka göre değişiklik gösterir. Tam da bu nedenle Ayni haklar sahibine mülkü üzerinde sınırlı ya da sınırsız haklar tanır. Peki, Ayni Hak Çeşitleri Nelerdir? Ayni Hakların Çeşitliliğine Göre Verdiği Haklar Nelerdir?

Ayni Hak Çeşitleri Nelerdir?

Ayni hak, Taşınır ya da taşınmaz mallar üzerinde doğrudan sahiplik yetkisi veren ve birçok kuruma ve insanlara karşı ileri sürülebilen haklardır. Yasal anlam olarak Ayni hak tam olarak sahiplilik hakkıdır. Aynı Haklar sınırsız ve sınırlı olmak üzere genel olarak ikiye ayrılır.  Bunlar taşınabilir ve taşınamaz mallar üzerindeki egemenlik sınırlarımız yasal olarak belirler.

Sınırsız Ayni Haklar

Sınırsız Ayni Hak mülkiyet hakkından bahseder. O mülk sizindir. Bütün haklarıyla üzerinde sadece sizin yetkiniz vardır.  Bunun yanında sınırlı ayni haklar vardır. Sınırlı ayni hakları 3 guruba ayırarak inceleyebiliriz.İrtifak Hakları, Taşınmaz Yükü, Rehin Haklarıdır. Bu üç guruba ayırdığımız başlıkları da aşağıda açıklayalım isterseniz.

Sınırlı Ayni Haklar Nelerdir?

  • Sınırlı ayni hakları 3 guruba ayırarak inceleyebiliriz. İrtifak Hakları, Taşınmaz Yükü, Rehin Haklarıdır. Bu üç guruba ayırdığımız başlıkları da aşağıda açıklayalım isterseniz.
  • İrtifak Hakları, başka bir özel ya da tüzel kişiliğe ait malları kullanma ya da o mallardan yararlanma yetkisi verir.
  • Taşınmaz Yükü, bir taşınmaza sahip olan özel ya da tüzel kişilerin o taşınmazdan sorumluluk vermek istediği özel ya da tüzel kişilere verdiği yükümlülüktür.
  • Rehin Hakları, mal sahibi özel ya da tüzel kişilerin bir başka özel ya da tüzel kişilere olan borcu karşılığında eşyalarının haciz yoluyla satılıp borcunun karşılanması durumudur.
birevim faizsiz ev

Read Previous

Apostil Nedir, Ne İşe Yarar?

Read Next

Bayındırlık Ne Demektir?

4 Comments

  • Çok güzel paylaşım teşekkürler 🙂

  • Ayni hak terimini ara sıra duyuyordum ancak çeşitleriyle detaylı bir şekilde bilmiyordum, elinize sağlık 🙂

  • Ayni hak konusunda iyi bir yazı olmuş, bu konuda çok kafa karıştıran yazılar var maalesef internette

  • Ayni hak konusunda araştırma ödevim vardı üniversitede, o zamandan aşinayım bu konuya 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + four =