Asma Kat Nedir?

Binaların minimum 5,5 metre iç yüksekliğe sahip zemin katında yer alabilen çoğu basık tavanlı, merdivenle altındaki mekâna bağlanan yarım katlar, asma tavan olarak adlandırılır. Asma kat yapabilmenin belli başlı kuralları vardır. Örneğin bir zemine asma kat yapabilmek için binaların en az 5,5 metre iç yüksekliğe sahip olmaları gerekmektedir. Asma katlar iç yüksekliği 2,40 metreden az olmamak koşuluyla yapılabilirler.

birevim faizsiz ev

Yapılacak asma katlar merdiven ile zemine bağlanır ve zemin alanının en fazla yarısını kaplayabilir. Asma katlar ana yapının yola bakan cephesine en fazla 3 metre uzaklıkta olacak şekilde tasarlanabilirler. Pek çok amaçla kullanılabilen asma katlar çoğunlukla bir oda gibi değil, açık alan olacak şekilde tasarlanırlar ve bu katlar daha çok ofislerde, bungalovlarda ve kalabalık insan gruplarına hizmet eden iş yerlerinde yapı planına dahil edilirler.

Asma katlar bir oda gibi kapalı değil, açık alanlardır. Alana yer kazandırmak ve biraz daha işlev katmak için inşa edilirler. Asma kat sistemleri ile işyerlerinizden ve evinizden maksimum verim almanız mümkündür.

Asma kat tasarım bakımından üçe ayrılır:

  • Tavan destekli asma kat: Bu asma kat tasarımında yapı; çelik halat, gemi halatı veya demir profiller yardımıyla tavana asılır. Yapılacak olan yapıların taşıyacağı ağırlığı kaldırabilecek materyallerle asılması gerekir. Bu tasarımlar genellikle ev ve ofis veya bungalov tarzı yapılarda görülür.
  • Kiriş destekli asma kat: Üç tarafı duvar kirişlerine bağlı şekilde yapılır ve daha çok gösteri salonları ve kafeteryalarda kullanılır.
  • Kolon destekli asma kat: Zemine bağlanmış destek kolonları yapının altına yerleştirilerek inşa edilir. Zemine bağlı destek kolonlarının yanı sıra bir duvar kirişi de desteklemek için kullanılabilir. Bu tasarımlar camilerde daha çok kullanılır.

Asma kat yapılırken nelere dikkat edilir?

  • Asma kat yapılacak yerle ilgili planlama çalışmaları gerçekleştirilerek plan dâhilinde ölçümleme çalışmaları yapılır.
  • Asma kat yapılırken çoğunlukla kullanılacak taşıyıcı direklerin sayısı minimum seviyeye indirilir ve asma kat yapılan alanın alt kısmında en geniş alan verimi elde edilmiş olunur.
  • Bu şekilde inşa edilen asma katlar, duvarları çevreleyen beton kolonlara ya da tavan kirişlerine monte edilerek bina ile bütünlük oluşturulur. Alanda beton kolon veya taşıyıcı direkler bulunmuyorsa asma kat belirli ayaklar çelik direkler yoluyla taşınır.
  • Asma katın kullanım amacına göre çelik aksamı ve asma kat yüzeyinde kullanılacak olan malzemeler değişebilirler.

 

birevim faizsiz ev

Read Previous

Altyapı Nedir?

Read Next

Arızi Kazanç Nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 17 =