Apartman Karar Defteri Nedir?

Apartmanlar ortak yaşam alanlarımızdır. En azından belli bölgeleri apartman sakinleri ile paylaşırız. Bu ortak alanlarda sistemsel ve düzenli kullanım söz konusu olduğundan apartmanın yöneticisi olması gerekir ve bu yönetici apartman sakinlerince seçilir.

birevim faizsiz ev

Peki, her yönetici değişikliği yapıldığında alınan kararlar nasıl takip edilecek, elbette bir kayıt mekanizmasının olması gerekiyor. Bu karar mekanizmasını kayıt ettiğimiz deftere Apartman Karar Defteri adı verilir.

Apartman Karar Defteri Nasıl Doldurulur?

Apartman Karar Defteri yöneticinin denetimindir. Ve Apartman Karar Defterinin hazırlığı hangi kararların yazılması gerektiğine dair bilgi sahibi olmak gereklidir.

Apartman karar defteri kat mülkiyeti kanununa göre hazırlanması ve tutulması gereken bir defterdir. Apartmanda bulunan dairelerce seçilen apartman yöneticisi ve yönetim kurulu tarafından kullanılan defter kullanımı zorunludur.

Apartman karar defterleri az önce belirttiğimiz şekilde kat mülkiyeti kanununun 32 maddesine göre hazırlanır. Bina sakinlerinin toplantı tutanaklarını yazmak ve alınan kararları uygulamak için tutulan Apartman Karar Defterleri belli bir nizam içinde doldurulmalıdır.

Bu karar defteri öncelikle apartmanı ilgilendiren her konuda tutulan bir dokümandır. . Tamamen bina ve bina sakinlerini etkiler…

 • Sene içinde yapılan toplantılara ait kararlar mutlaka apartman karar defterinde yer almalıdır.
 • Apartman sakinleri bir öneride bulunursa ve bu konu oylamaya açılırsa mutlaka sonuç deftere işlenmelidir. Bu oylama sonucu çıkan kararın durumu, sonucu ve onay ve red oyları dâhil detayların karar defterinde yer alması gereklidir.

Apartman karar defteri kim tarafından kapatılır?

Her yıl apartman karar defteri bina yöneticisi tarafından kapatılır.

Apartman toplantılarında en önemli göreve sahip kişi apartman yöneticisi ve apartman kuruludur. Apartman Karar Defteri noter onaylı olduğundan ilerde doğabilecek hukuksal sıkıntılarda ispat niteliğindedir.

Kat Mülkiyeti Kanununa göre her apartman yöneticisi ili adet defter bulundurmalıdır. Bu defterler;

 • Karar defteri
 • İşletme (gelir-gider) defteri olarak geçer…

Apartman Karar Defteri noter onaylı değil ise cezası var mı?

Herhangi bir denetleme yapıldığında ilk kontrol edilecek olan Apartman karar defteridir. Ve ilk etapta noter onaylı olup olmadığı kontrol edilir.  Ve eğer onaylı değil ise apartman yöneticisinin denetiminde olduğundan cezayı kendisinin ödemesi gerekir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Sizin İçin En Uygun Mutfak Modeli Hangisidir?

Read Next

Apostil Nedir, Ne İşe Yarar?

6 Comments

 • Apartman karar defterini dedem yöneticilik yaptığı zamanlardan biliyorum ama şu an kullanılıyor mu halen bilmiyorum

  • Halen kullanılıyor evet apartman kararları oraya yazılıyor 🙂

 • Apartman karar defteri toki konutları gibi olan site yönetimlerinde de oluyor mu? Ben daire sahibi olarak bu kararları gidip görebilir miyim istediğimde?

  • Merhaba Murat Bey,
   Apartman karar defteri günümüzde halen kullanılmaktadır. Apartman sakinlerinin bunu görme hakkı vardır.

 • Güzel bilgilendirici içerik teşekkürler 🙂

 • Apartman karar defteri hala kullanılıyor olması güzel, bende babamın yönetici olduğu dönemlerden hatırlıyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 6 =