21 Tasarruf Finansman Şirketi Tasfiye Edildi

Resmî Gazete’de yayınlanan karar ile kamuoyunda faizsiz konut edindirme sistemi olarak tanınan tasarruf finansman şirketlerinden 21 tanesinin faaliyeti son buldu.

birevim faizsiz ev

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) TBMM’de geçtiğimiz mart ayında kabul edilen yasa ile tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş izni ve denetimi için tam yetki verilmişti. BDDK, verilen bu yetki kapsamında Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’na intibakları yeterli görülmeyen 21 şirketin tasfiyesine karar verdi. Türkiye’nin köklü tasarruf finansman şirketlerinden olan BİREVİM, intibak onayı alarak sürece en hazırlıklı tasarruf finansman şirketi olduğunu bir kez daha ispatladı.

Nisan ayı itibariyle konut ve taşıt finansman şirketlerinin çalışma esaslarını belirleyen tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin çerçeveler tam olarak belirlenmişti. Düzenleme kapsamında söz konusu şirketlerin faaliyet göstermesi için en az 100 milyon lira sermayeye sahip olması ve her bir şube için 1 milyon TL tutarında sermaye bulundurmaları şartı aranıyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, nisan ayında esasları belirlenen konut ve taşıt finansman şirketleri hakkında yapılan incelemeler doğrultusunda 21 tasarruf finansman şirketinin tasfiyesine karar verdi.

Resmî Gazete’de yayımlanan ve tasfiyesine karar verilen şirketler şöyle:

1- IKTİSATEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.

2- VİZYONEVIM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM PAZARLAMA SANAYİ TİCARET A.Ş.

3- DOĞRUEVIM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.

4- FİNANSEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

5- BİRİKİMEVİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON A.Ş.

6- FİNALEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV ORGANİZASYON A.Ş.

7- YAŞAMEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.

8- HH AYDIN YATIRIM HOLDING A.Ş.

9- İHTİYAÇEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV İLETİŞİM ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

10- VARLIKEVİM GAYRİMENKUL A.Ş.

11- İSTEK EVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş.

12- İKİZLEREVİM YATIRIM GAYRİMENKUL A.Ş.

13- DESTEKEVİM GAYRİMENKUL İNŞAAT TAAHHÜT OTOMOTİV ORGANİZASYON SANAYİ TİCARET A.Ş.

14- GERÇEKEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

15- DEĞER TASARRUF GAYRİMENKUL A.Ş.

16- ÖNCEEVIM GAYRİMENKUL OTOMOTİV PAZARLAMA SANAYİ TİCARET A.Ş.

17- MOREVIM TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV ENERJİ ORGANİZASYON VE PAZARLAMA TİCARET A.Ş.

18- HEDEFEVİM GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE TİCARET A.Ş.

19- GELECEK TASARRUF GAYRİMENKUL OTOMOTİV VE ORGANİZASYON A.Ş.

20- BİRLİKBİRİKİM GAYRİMENKUL ORGANİZASYON PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. İLETİŞİM OTOMOTIV İLETİŞİM ORGANİZASYON

21- TASARRUF ORGANİZASYON VE GAYRİMENKUL PAZARLAMA A.Ş.

BDDK’dan yapılan açıklamada, “08.04.2021 tarihli Basın Açıklamasında, Kanunun Geçici 7 nci maddesi ile belirlenen başvuru süresinin 07.04.2021 tarihinde sona erdiği ifade edilerek söz konusu sürenin dolmasından önce Kurumumuza intibak talebiyle başvuruda bulunan ve intibak talebi onaylanarak faaliyetlerine devamı uygun görülen şirketlerin sektörde faaliyetlerine devam edeceği, buna karşılık intibak talebi reddedilen şirketlerin ise ret kararından itibaren yeni bir yükümlülük altına giremeyeceği ve bu şirketlere yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altında bulunmadığı hususları kamuoyuna duyurulmuştur.” İfadesine yer verildi.

BDDK Tarafından İntibakları Onaylanan Firmalar ise Şöyle:

  1. BİREVİM
  2. EMİNEVİM
  3. FUZUL EV
  4. KATILIMEVİM
  5. İMECE YATIRIM
  6. SİNPAŞ YAPI TASARRUF SANDIĞI

BİREVİM, Faaliyetlerine Devam Edecek!

Türkiye’nin köklü tasarruf finansman şirketlerinden olan BİREVİM, faaliyete başladığı 2016 yılından itibaren sektörün standartlarının oluşması için çalışarak, yasa henüz çıkmadan önce de yasanın getirdiği gereklilikleri uyguluyordu. Bu yasal düzenlemenin ana hatlarının da belirleyicisi olan şirketler arasında yer alan BİREVİM, intibak onayı alarak sürece en hazırlıklı tasarruf finansman şirketi olduğunu bir kez daha ispatladı ve haberi sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Tasarruf Finansman Sistemi Nedir?

Faiz ödemeden konut ve araba almak için oluşturulmuş bir sistem olan tasarruf finansman sisteminde, çoğunluğu orta ve dar gelirli 300 bin kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Bu sisteme dahil olan katılımcılar ek maliyet olarak yüzde 7-10 oranında organizasyon ücreti ödüyor.

Türkiye’de 1991 yılından beri uygulanan tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemi, yasal bir altyapısının olmaması nedeniyle önemli riskleri de beraberinde getiriyordu. Bundan dolayı çıkartılan yeni yasal düzenlemeyle birlikte bu şirketler fon havuzundaki paraları amaç dışı kullanamıyor ve faizsiz esaslara göre faaliyet gösteriyorlar.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Birevim Nedir? Birevim İçin Şikâyet Var mı?

Read Next

TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =