2020 Kum ve Çakıl Fiyatları

Kum ve çakıl; herkesin tahmin edebileceği gibi inşaat sektöründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu noktada, kum ve çakıl fiyatlarının herkes için oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Ancak, kum fiyatları; her geçen gün artmaktadır. Bu noktada, fiyat artışına dikkat çekmek amacıyla 2020 yılı kum fiyatları ile günümüzün kum fiyatları arasında kıyaslamalar yapmalıyız.

birevim-reklam

2020 Yılı Kum Fiyatları Nasıldı?

İnşaat sektöründe kullanılan kum ve çakıl gibi malzemelere agrega adı verilmektedir. İnşaat sıvası için gerekli malzemeler olmasıyla bilinirler. Agregalar; ikiye ayrılmaktadır. İnce agrega grubunun içerisinde kum ve kırma kum bulunmaktadır. Kaba agrega grubunda ise çakıl ve kırmataş yer almaktadır. Çakıl; denizden elde edilen bir malzemedir. Bu bağlamda, çakılın betonarme inşaatı sırasında yıkanmadan kullanılması asla tavsiye edilmez. Çakılların çaplarına göre dört gruba ayrılması söz konusudur.

Kum ise inşaat sektörü için hayati öneme sahiptir. Çünkü, inşaatların yapımında ağırlıklı olarak kumlar kullanılmaktadır. Bu noktada, inşaat maliyetlerinin önemli bir kısmını kum fiyatları oluşturmaktadır. Beton bu konuda ilk sırada yer alırken kum ise ikinci sırada bulunmaktadır. 2020 yılında ada kumu m3 başına 60 TL, perdah kumu 62 TL, mıcır 32 TL, taş tozu 33 TL, çakıl ise 59 TL olarak kayıtlarda bulunmaktadır. Ancak, bilhassa 2020 yılındaki hızlı dolar yükselişi ve Türk lirasının değer kaybının ardından kum fiyatları; ciddi seviyelerde artış göstermiştir.

Günümüzdeki Kum Fiyatları Nasıldır?

Bu noktada bir m3 kaba kum fiyatı; 60 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, şap kumu 68 TL, mil kumu 40 TL, moloz 13 TL, tuvenon 13 TL olarak piyasada yer almaktadır. Ayrıca, 1m3 0,63 kum ise 15 TL olarak satılmaktadır.

Bunun yanı sıra, bir kamyon kum 18 m3 kuma denk gelmektedir. Buna göre, günümüz fiyatları açısından hesaplama yapacak olursak 1 kamyon kumun 1080 TL olarak satıldığını söylemek gerekir. Bu fiyatların üstüne nakliye ücretinin ekleneceğini de belirtmek şarttır.

Read Previous

Kruvaze Perde Modelleri Nelerdir?

Read Next

Lento Nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

ten + seventeen =