Şehitlerimiz İçin Faizsiz Ev Kredisi

0
399

Son dönemlerde Ülkemizde yaşanan vahim terör olaylarında maalesef şehitlerimizin sayısında artış mevcuttur. Devletimiz Şehit ve Gazi yakınlarına bütçelerine katkı sağlamak ve onları ev sahibi yapmak için ciddi manada güzel ve geniş projelere yer vermiştir. 2015 yılı içerisinde 86 bin TL civarında olan faizsiz konut kredisi, 2016 yılında 94 bin TL’yi bulmuştur.

DEVLET TEŞVİĞİ İLE TOPLU KONUT İDARESİ KAPSAMINDA PROJELER (TOKİ)

Resmi Gazete de belirtildiği şartları taşıyan Şehit yakınlarına faizsiz kredi uygulamasına geçilmiş ve bu anlamda sadece bir defaya mahsus kredi tutarının sadece %1 lik kısmı için dosya masrafı alınarak kredi işlemleri yapılmaya devam etmektedir. Özellikle devletin finanse ettiği Toplu konut idaresi tarafından ve Ziraat Bankası ile yapılan ortak bir çalışma ile gerçekleştirilmektedir.

Yeni inşa edilecek konutlar ve/veya mevcutta bir arsası olan şehit ailelerine verilecek nakit desteği ile ev sahibi olmasına destek verilmektedir. Kredi miktarı her yıl değişkenlik gösterebilecektir. İlgili kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından belirlenmektedir. Kredi imkanından yararlanamayan şehit ailelerinin haklarına bir sonraki yıl öncelik tanınmaktadır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
– T.C. Vatandaşı olmak
– Kredi istek dilekçesi
– Hak Sahibinin T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi
– SGK tarafından verilecek olan Hak sahipliğini ispatlayan belge (Hak sahipliği belgesi alabilecek yakınlıkta olan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü’ne giderek, hak sahibi olduğunu kanıtlayan belgeyi almak durumundadır. Daha sonra bu belge ile Ziraat Bankası’na başvuru yaparak, faizsiz konut kredisinden yararlanabilmektedir)
– Konuta ilişkin tapu senedi veya örneği

Başvurular belgeler ile Ziraat Bankasına yapılır.

KREDİ NASIL GERİ ÖDENİR?

Resmi Gazete’de yer alan yönetmeliğe göre; Kredinin hak sahibince geri ödenmesi kurumca, hak sahibinin her türlü tazminatlar dahil olarak almakta olduğu maaşının 1/4’ü oranında kesilmek suretiyle yapılır. Maaş bağlanan çocuklarına müşterek kredi açılmışsa, her birinin her türlü tazminatları da dâhil olarak almakta oldukları maaşlarının1/4’ü oranında ayrı ayrı kesilir.

Maaş bağlanmamış ya da maaşı kesilmiş müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde ise, geri ödemelerin başladığı tarihte maaşa bağlanmış çocukların geri ödemeye esas olarak tahsil edilen maaşının ¼’ünün %25 fazlası aylık taksit kabul edilir ve borç bitene kadar hak sahibi çocuk tarafından bankaya yatırılır.

TEILEN

CEVAP VER