Şehit Aileleri İçin Faizsiz Konut Kredisi

Son yıllarda yaşanan siyasi sorunlarla beraber artan şehitlerimiz için, konut alımlarında yeni düzenlemeler yapılmıştır. Vatani görevini yaparken şehit düşen askerlerimizin yakınları unutulmamış, onların mağdur olmaması adına Toplu Konut İdaresi desteğiyle faizsiz konut projeleri kapsamında daha fazla yer açılmıştır. 2015 yılı içerisinde 86 bin TL civarında olan faizsiz konut kredisi, 2016 yılında 94 bin TL’yi bulmuştur.

Önümüzdeki yıl daha da fazla faizsiz konut kredisinden yararlanan şehit ailelerinin artması beklenmektedir. Faizsiz konut kredisinden yararlanamayan şehit ve gazi ailelerine öncelik tanınmaktadır.

Krediden Kimler Faydalanabilir?

Resmi gazetede yapılan açıklamaya göre şehitler için Toplu Konut Fonu’nda özellikle belirlenen faizsiz konut kredisinden yaralanabileceklerin kapsamı yeni düzenleme ile genişletilmiş. Gazilere, şehitlere ve şehit aile ve yakınlarına yönelik yapılan yeni düzenlemede, Hak Sahipliği Belgesi’ni alan tüm yakınlara faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı tanınmıştır.

Nasıl Başvuru Yapılıyor?

Şehit ailelerine faizsiz konut kredisi uygulamasından yararlanabilmeniz için ilk şart T.C. vatandaşı olmak. Faizsiz konut kredisi başvuruları Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Hak sahipliği belgesi alabilecek yakınlıkta olan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü’ne giderek, hak sahibi olduğunu kanıtlayan belgeyi almak durumundadır. Daha sonra bu belge ile Ziraat Bankası’na başvuru yaparak, faizsiz konut kredisinden yararlanabilmektedir.

Şehit Kredisi ile Kaç Konut Satın Alınabilir?

Toplu Konut Fonu, şehit yakınlarına faizsiz konut kredisi imkânını sunarken, konut sayısında herhangi bir sınır koymamıştır. Alınan bu kredi ile istenilen yerde ve istenilen büyüklükte, bir sayı sınırı olmaksızın konut alabilmektedir.

Ödemeler Nasıl Gerçekleşiyor?

Şehit kredisi almayı düşünen kişilerin bir diğer merak ettiği soru, ödemelerin nasıl yapılacağına ilişkindir. Kredi vadesi borcun bitiş tarihi ile aynıdır. Kredi, hak sahibi tarafından SGK kurumuna ödenmektedir. SGK, konut alma hakkı bulunan ve başvuran kişinin maaşının ¼’ü kadar bir kesinti yapmaktadır. Faizsiz verilen bu kredide, bir defa olmak sureti ile bir miktar dosya masrafı alınmaktadır. Bu masrafın ne kadar olacağını ise, kredi tutarının %1’lik kısmı alınarak hesaplanmaktadır. Verilecek kredinin miktarı ise Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından her yıl belirlenen oranlarla ilişkilidir.

Önceki

Faizsiz Ev Sahibi Olma Yöntemleri

Sonraki

Faiz Ödemeden Ev Sahibi Olabilirsiniz!

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir