Faizsiz Ev Almak Mümkün Mü?

0
609

Faizsiz ev almak günümüz konut sektöründe her ne kadar bazı müteahhit ve inşaat firmalarının özel çaba ve çalışmaları ile mümkün olsa da birçok konut sahibi veya konut üreticisi firmanın alıcılarını banka kredilerine bulaştırmadan, bazı özel imkânlar sunarak faizsiz olarak ev sahibi yapmak gibi bir çalışma veya çaba içine girmemektedirler.

İnşaat firmaları veya konut satan emlak veya komisyoncuların birçoğu işini sağlam yapmak, almak istediği parayı kesintisiz ve tek seferde garantili olarak alabilmek için müşterilerini konut kredisi kullanmak zorunda bırakmaktadırlar. Ev veya konut alacak parası olmayan müşterilerinin mecbur kalarak bankalara başvurarak konut kredisi kullanmak zorunda kalması büyük faiz yükünün altına girmesine de sebep olmaktadır.

Bu gereksiz ve sebepsiz yere faizsiz ev kredisi ödeyerek güçlerini kısıtlamakta olduğu gibi uzun vadelerde başka ürün almasının da önüne geçmekte aynı zamanda kendi hayatlarını da büyük kısıtlamalarla sürdürmelerine neden olmaktadır. Bankaların her ne kadar konut kredilerinde zaman zaman yaptıkları indirimler söz konusu olsa da bu indirimler uzun vadelerde yine aşırı tutarların biriktiği faizli ödemeler anlamına gelmektedir.

faizsizKonut Fiyatları Neden Sürekli Yükselmektedir?

Türkiye’de konut sektörü her dönem çok fazla sözü edilen ve birçok sektörden çok daha fazla hareketliliğin yaşandığı bir sektördür. Konut sektörünün çarkları devir teslim işlemleri ile döndüğü gibi yeni yapılan ve inşaat halindeki yapı ve binaların, evlerin alım satımı ile de bu çarklar dönmektedir. Konut sektörünün çarkları her ne kadar hızlı dönüyorsa da bu çarkları bu kadar hızlı dönmesinin oldukça ağır bedelleri bulunmaktadır. Bu bedellerin oluşmasının nedeni sektörde alım satımı yapılan ürünlerin birim fiyatının oldukça yüksek olması ile yeni yapılan inşaat ve binaların üretim maliyetlerinin oldukça yüksek olmasıdır.

Bu yüksek maliyetler nedeni ile üretilen, yapılan binaların fiyatları da oldukça yüksek olmaktadır. Üretici müteahhit firmaların katlandıkları maliyetler ile bu maliyetlere ek olarak belirlenen kâr yüzdeleri konutların fiyatlarını daha da arttırmaktadır. Konutların yapımında katlanılan maliyetlerin enflasyon ve inşaat malzemelerine gelen zamların etkisi ile sürekli artıyor olması ile konutların farklı sektörlerden etkilenerek değerlerinin yükselmesi nedeniyle değerleri sürekli yükselmektedir.

TEILEN

CEVAP VER